Teliga bohaterem komiksu

0
206

W sobotę 19 stycznia w grodziskiej Mediatece odbyła się promocja niezwykłego komiksu, którego bohaterem jest Leonid Teliga.

Niezwykłość tego wydawnictwa polega przede wszystkim na tym, że autorami ilustracji są dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat, którzy 6 października uczestniczyli 3-godzinnych warsztatach ilustratorskich w grodziskim Centrum Kultury.

Spotkanie promocyjne komiksu poprowadziła Monika Jędrzejewska-Wiergiles, szefowa Wydawnictwa Sofijka. Pani Monika opowiadała o przebiegu warsztatów, redagowaniu komiksu, kłopotach ze znalezieniem funduszy niezbędnych do wydania komiksu. W zamyśle pomysłodawczyni, miał to być cykl warsztatów, którego efektem miały być opowieści o sławnych mieszkańcach Grodziska, jednak szczupłość środków, jakie udało się zgromadzić, zweryfikowała ambitne plany.

Dlaczego właśnie Leonid Teliga? Przede wszystkim dlatego, że swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził właśnie w tym mieście i tu właśnie pamięć o jego dokonaniach jest wciąż bardzo żywa. W Grodzisku imieniem Teligi nazwana jest jedna z ulic, jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 5,oraz hufiec ZHP. Na Stawach Goliana znajduje się też jego pomnik. Innym powodem jest to, że Leonid Teliga był człowiekiem o barwnej i nietuzinkowej osobowości, cieszącym się w naszym kraju niezwykłą wręcz popularnością.

Po wstępnych informacjach o warsztatach i wydawnictwie, odbyła się prezentacja komiksu, z udziałem autorów ilustracji.

W spotkaniu wziął udział szczególny gość, bratanek Leonida Teligi, który opowiadał o swoim stryju, o jego słynnej wyprawie i faktach związanych z przygotowaniem i przebiegiem rejsu. Później pan Karol odpowiadał na liczne pytania zadawane przez dzieci, prowadzącą spotkanie oraz panią Wiesławę Śleszyńską – konsultantkę merytoryczną wydawnictwa.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Stowarzyszenie Europa i My.