Święto Niepodległości

0
180

Przed nami 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Samorządy przygotowały ciekawe programy obchodów uroczystości.

Uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski 10 listopada 1918 roku przybywa do Warszawy. Kolejnego dnia Rada Regencyjna przekazuje mu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich. Po 123 latach Polska wróciła na mapę świata. Sytuacja międzynarodowa była dla nas korzystna i liczne działania pozwoliły rozpocząć odbudową naszej państwowości. Obecnie 11 listopada jest dla Polaków wyjątkowym świętem, w którym czcimy twórców niepodległości i pielęgnujemy patriotyzm.

W Pruszkowie początek uroczystych obchodów zostanie zapoczątkowany 10 listopada. O godzinie 13.15 w kościele św. Kazimierza odbędzie się msza św., podczas której o oprawę muzyczną zadba Orkiestra Dęta Pruszkowianka. Następnie zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z ZTL „Pruszkowiacy”. 11 listopada uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 przy pomniku upamiętniającym Stulecie Odzyskania Niepodległości przy ul. Drzymały 30. Zgromadzeni odśpiewają hymn i złożą kwiaty. O 15.30 w budynku Centrum Kultury i Sportu otwarta zostanie wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Pół godziny później zaplanowano wyjątkowe wydarzenie o charakterze poetycko-muzycznym. Pierwszym punktem będzie Salon Poezji K40 „Karmazynowy poemat”, w którym wystąpią Magdalena Zawadzka, Krystyna Tracz i Zbigniew Zamachowski. Następnie koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”. Warto dodać, że wejściówki na wydarzenia kulturalne w CKiS od 4 listopada są dostępne w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie w pokoju 403 oraz w Urzędzie Miasta w pokoju 91.

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Michałowicach rozpoczną się o 12.00 uroczystą mszą św. w kościele przy ul. Szkolnej 11. Kolejnym punktem programu będzie koncert pieśni patriotycznych. Uczestnicy przeniosą się w czasie za sprawą rekonstrukcji historycznej poboru do Legionów. Ciekawym doświadczeniem będzie wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgromadzeni będą mogli wspólnie spędzić czas podczas pikniku patriotycznego. Z kolei w Komorowie planowane jest wydarzenie „Poloneza czas zacząć… 101 par na 101. rocznicę”. Początek o 14.00 na placu Ignacego Paderewskiego.

W Raszynie w kościele św. Szczepana o godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta msza św., po której nastąpi inscenizacja „Droga do wolności”.