Samoobsługowe serwisy rowerowe

68

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego sfinansuje ze środków unijnych zakup 7 samoobsługowych stacji napraw rowerów. Umowa o dofinansowanie została podpisana 28 marca .

Każdemu rowerzyście z pewnością zdarzyło się kiedyś wracać do domu na piechotę. Przebita dętka czy poluzowana nakrętka może nam uniemożliwić dalszą podróż. Trudno mieć ze sobą „zestaw na każdą okoliczność”. W takiej sytuacji trudno nie docenić możliwości skorzystania z rowerowego serwisu, wprawdzie samoobsługowego, ale za to bezpłatnego.

Wniosek o dofinansowanie na zakup takich stacji gmina Brwinów złożyła za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sąsiedztwo”. Wniosek zyskał aprobatę i udało się pozyskać ten cel kwotę 31 tys. złotych. Dzięki dotacji zakupionych zostanie siedem samoobsługowych stacji napraw rowerów, które staną na terenie czterech gminnych szkół – SP nr 1 przy ul. Piłsudskiego i ZSA przy ul. Żwirowej w Brwinowie, SP w Otrębusach oraz SP w Żołwinie. Stacje staną również w Parku Miejskim w Brwinowie, w rejonie WKD Kanie Helenowskie, a także przy ścieżce rowerowej z Brwinowa do Parzniewa.

Stacje będą służyły nie tylko rowerzystom, będą pomocne również przy awarii wózka dziecięcego czy inwalidzkiego. Dzięki wyposażeniu stacji w odpowiednie narzędzia, będzie można wykonać na miejscu szereg podstawowych napraw, takich jak: wymiana dętki, usunięcie luzów, regulacja przerzutki i hamulców. Urządzenie umożliwia podwieszenie roweru, co znakomicie ułatwia dostęp do wszystkich elementów.

Oprócz szeregu niezaprzeczalnych zalet, urządzenie ma też jedną, ale za to poważną wadę – kusi złodzieja. W obawie przed kradzieżą, narzędzia muszą być przymocowane stalowymi linkami do stacji. Linki z konieczności są dosyć sztywne, więc operowanie narzędziami jest nieco utrudnione.

Samoobsługowe stacje napraw rowerów z pewnością będą doskonałym uzupełnieniem budowanej infrastruktury rowerowej na terenie gminy Brwinów.