Samoobsługowe serwisy rowerowe

0
143

Zgodnie z zapowiedzią Gmina Brwinów oddała do użytku rowerzystów samoobsługowe stacje napraw rowerów. Zostały one ustawione w miejscach o dużym natężeniu ruchu rowerów.

Każdemu użytkownikowi jednośladu może przydarzyć drobna usterka sprzętu – poluzowana nakrętka, przebita opona, zbyt niskie ciśnienie ogumienia, rozregulowana przerzutka. To tylko niektóre z drobnych awarii, które mogą skutecznie popsuć przyjemność z zaplanowanej wycieczki, lub wręcz uniemożliwić jej kontynuację czy powrót do domu. Do niedawna przy rowerowych szlakach gminy Brwinów funkcjonowały trzy stacje napraw, które spotkały się z uznaniem rowerzystów. Dlatego Gmina Brwinów zakupiła i zleciła montaż kolejnych siedmiu stanowisk, umożliwiających samodzielne wykonanie drobnych napraw czy regulacji. Każda ze stacji wyposażona jest w pompkę z ciśnieniomierzem przystosowaną do różnego typu zaworów, a także w niezbędny zestaw najczęściej używanych narzędzi: śrubokręt krzyżowy, śrubokręt płaski, klucz Torx 25, uniwersalny klucz nastawny, zestaw kluczy płaskich oraz imbusowych, łyżki do zdejmowania opon, szczypce płaskie oraz klucze nasadowe do napraw deskorolek. Są tu również wsporniki do podwieszenia roweru, które znakomicie ułatwiają prace naprawcze. Oprócz rowerów w stacji można naprawić również deskorolki, a także w razie konieczności dopompować kółka wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Na wszystkich stacjach umieszczone zostały mapki najbliższej okolicy, ułatwiające orientację w terenie, a także informacja o lokalizacji pozostałych stanowisk.

Na terenie gminy Brwinów funkcjonuje już jedenaście takich punktów serwisowych. Zostały one rozmieszczone przy głównych szlakach rowerowych w Brwinowie, Kaniach, Otrębusach, Parzniewie i Żółwinie. Nowo oddane do użytku stacje zamontowane zostały w parku miejskim w Brwinowie, na początku ścieżki rowerowej w Parzniewie (przy placu zabaw przy ul. Rzecznej), a także w pobliżu przystanku WKD Kanie Helenowskie. Stacje zamontowane zostały także przy wszystkich szkołach gminnych, aby uczniowie dojeżdżający na zajęcia rowerami mogli na miejscu dokonać napraw lub regulacji.

Oddanie do użytku kolejnych siedmiu samoobsługowych stacji napraw rowerów jest efektem podejmowanych działań i inwestycji gminy w rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Na realizację tego programu samorząd Brwinowa uzyskał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 31 tys. złotych, co stanowi 63,63% kosztów kwalifikowanych. Wniosek przygotowany przez Zespół ds. Funduszy Zewnętrznych i złożony w naborze prowadzonym przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Sąsiedztwo” zaowocował w tym roku podpisaniem w Urzędzie Marszałkowskim umowy o przyznaniu pomocy finansowej i szybką realizacją zadania. Koszt projektu wyniósł 38 372 zł.