Salon poezji

4

26 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbędzie się Salon Poezji K40. Bezpłatne wejściówki można odbierać od 17 stycznia.

Podczas najbliższego Salonu Poezji K40 uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zgłębić poemat „Bal w operze” autorstwa Juliana Tuwima. Pisarz jest jednym z najpopularniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego. Tuwim pisał wiersze dla dzieci, ale także teksty kabaretowe, polityczne. Jego twórczość charakteryzowała się humorem, ale uchodzi także za niezwykle trudną z racji częstej gry słów.

„Bal w operze” powstał jako sprzeciw Tuwima wobec faszyzmu i sanacji. Poemat zaczyna się cytatem z Apokalipsy św. Jana. „Bal w operze” jest podzielony na trzy plany: bal, wioskę i miasto. Tuwim przedstawia życie codzienne XX-wiecznej Polski, ale wplata również w treść wątki fantastyczne. Poemat opisuje przygotowania do balu, jednak ich finał nie jest szczęśliwy. Warto wspomnieć, że dzieło wywołało kontrowersje w związku z zestawieniem treści religijnych oraz wulgaryzmów.

26 stycznia w Salonie Poezji K40 dzieło Juliana Tuwima „Bal w operze” zgromadzonym przybliży lubiany aktor Krzysztof Tyniec, który jest związany z warszawskim Teatrem Ateneum. O stronę muzyczną wydarzenia zadbają Katarzyna Łochowska i Marcin Mazurek.

Wstęp na Salon Poezji K40 jest wolny. Wejściówki można otrzymać od 17 stycznia od godz. 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie.