Rocznica września

0
164

Rocznica wybuchu II wojny światowej to głównie patriotyczne uroczystości pod pomnikami pamięci, połączone ze składaniem wieńców. To święto może wyglądać również trochę inaczej.

W Grodzisku Mazowieckim uroczystości upamiętniające 1 września 1939 r. tradycyjnie rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, odprawione w kościele św. Anny. Po zakończeniu mszy, na mogile Obrońców Ojczyzny na starym cmentarzu parafialnym złożono kwiaty.

O godzinie 16.00 rozpoczął się w Parku Skarbków patriotyczny koncert piosenek żołnierskich, zatytułowany „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.

Po koncercie, w grodziskiej Mediatece, odbył się wernisaż niezwykłej performatywnej wystawy pod tytułem „Kiedy miasta znikają z mapy”. Autorką prezentowanych prac jest artystka z Milanówka Małgorzata Serwatka-Kopacewicz. Wystawa jest kontynuacją, a zarazem zwieńczeniem rozpoczętego cyklu „Wojna”, którego jeden z obrazów mogliśmy już podziwiać w Ośrodku Kultury Okej w Brwinowie. Cykl został już ukończony i artystka temat uważa za zamknięty. Na wystawę w Mediatece złożył się wspomniany cykl, uzupełniony o tryptyk „Gniazdo ludzkości”.

„Gniazdo ludzkości” powstało w momencie, kiedy artystka uzmysłowiła sobie, że w dziejach ludzkości nie było roku bez wojen. „Wojna” nie epatuje krwią czy okrucieństwem, to próba pokazania, co po nas pozostanie po działaniach wojennych. Całości dopełnia niezwykle przejmujący wiersz Wojtka Kopacewicza – „Tak mi wstyd z powodu tej wojny, tak mi wstyd, że jestem uzależniony od cywilizacji śmierci” – mówi poeta.

Podczas wernisaży prac Małgorzaty zawsze obecny jest performance, którym artystka zaskakuje uczestników, zmusza ich do działań wciągających w klimat jej prac i bardzo głębokiego przeżywania przekazu.

Małgorzata Serwatka-Kopacewicz jest artystką z krwi i kości. Obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią, a jej prace zawsze głęboko poruszają i zmuszają do myślenia, bo jest to artystka mądra, mająca dużo do powiedzenia.

Zapraszamy do obejrzenia tej świetnej wystawy, bo swoje prace artystka pokazuje niezbyt często. Wystawę możemy oglądać do 18 września.

Obchody 1 września w Grodzisku zakończyła premierowa projekcja znakomitego filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Sapija „W naszym miasteczku wojna”. Film jest cyklem wspomnień mieszkańców Grodziska Mazowieckiego z okresu okupacji.