Remont przejścia w tunelu

0
231

Wykonawca inwestycji rozpoczął prace związane z remontem przejścia dla pieszych w tunelu na odcinku od ronda Wacława Kowalskiego do ul. Rynek.

Przejście łączące północną i południową część miasta, z którego prowadzi wejście na perony stacji kolejowej PKP Brwinów, było w fatalnym stanie i od dawna oczekiwało na gruntowną przebudowę. Rozpoczęcie prac nie było jednak możliwe z uwagi na konieczność wcześniejszgo przeprowadzenia przez PKP PLK prac związanych z modernizacją linii kolejowej 447.

W momencie, kiedy pojawiła się taka możliwość, Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na wykonanie przebudowy przejścia. Kolejne dwa przetargi ogłaszane w ubiegłym roku musiały zostać unieważnione z powodu braku ofert. Dopiero trzeci przetarg wyłonił wykonawcę, którym jest firma Luxor sp. z o.o. z Pruszkowa.

Podczas remontu wykonane zostaną prace związane z wykonaniem odwodnienia, które obejmą także odtworzenie systemu w komorze znajdującej się pod chodnikiem. Ponadto wykonana zostanie naprawa dylatacji, a także remont gzymsu wraz z wymianą balustrad i słupów oświetleniowych. Wykorzystując prowadzony remont, pod chodnikiem poprowadzona zostanie kanalizacja kabli sieci monitoringu miejskiego. Położone zostanie nowe utwardzenie chodnika, który w obecnym stanie jest chyba najczęstszym powodem frustracji korzystających z przejścia mieszkańców. Już niedługo będzie można tędy przejść, nie potykając się o połamane, zużyte płyty chodnikowe. Nowy chodnik będzie wykonany na niektórych odcinkach z kostki betonowej, w pozostałych będzie to nakładka asfaltowa.

Przy okazji remontu doświetlone zostaną dwa przejścia dla pieszych po stronie Rynku – przejście przez ulicę Rynek w kierunku parku miejskiego oraz przez ul. Powstańców Warszawy w kierunku skweru z pomnikiem 36 pp. Legii Akademickiej.

Podczas remontu przejścia spore utrudnienia czekają zarówno pieszych, jak też kierowców. W tej chwili wykonawca tak prowadzi prace, aby możliwy był ruch pieszy przewężeniami chodnika, pod którym poprowadzona została już kanalizacja monitoringu. W miarę postępu prac przejście dla pieszych zostanie wyłączone z użytku, natomiast podczas remontu gzymsu i wymiany balustrad, przejazd pod tunelem będzie odbywał się wahadłowo. To duże utrudnienia, ale inaczej tego wykonać się po prostu nie da.

Zakończenie prac przewidywane jest na koniec września. Inwestycja będzie kosztowała 1 224 984,42 zł.