Remont pałacu nabrał tempa

0
226

Pałac Wierusz-Kowalskich w brwinowskim parku miejskim nie miał szczęścia do wykonawcy robót renowacyjnych. Opóźniło to wprawdzie realizację zadania, ale teraz prace postępują już w dobrym tempie.

W ubiegłym roku pojawiły się problemy z firmą, która rozpoczęła remont pałacu. Wykonawca realizował prace z sposób nie do zaakceptowania, pojawiły się również wygórowane wymagania finansowe. W efekcie piętrzących się problemów, Gmina Brwinów zmuszona została do odstąpienia od umowy z wykonawcą i ogłoszenia kolejnego przetargu na kontynuację rozpoczętych robót. W wyniku przetargu wyłoniono nowego wykonawcę, którym została firma Vera-Artis z Lublina.

Ponieważ remont pałacu dotowany jest z funduszy unijnych, konieczne było uzgodnienie przedłużenie terminu realizacji z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych.

Obecny wykonawca robót musiał rozpocząć prace od wykonania izolacji poziomej i pionowej, co wymagało odkopania pałacu aż do fundamentów. Konieczne również okazało się oczyszczenie i odgrzybienie ścian i stropu na poziomie piwnicy. Ten etap jednak jest już wykonany i obecnie prowadzone są prace w pozostałej części obiektu.

Z uwagi na zły stan techniczny, konieczne było rozebranie tarasu. Rozebrany też został łącznik od pałacu do byłej auli SGGW, a także dobudowany do pałacu komin. W tej chwili powstaje nowy taras, który będzie służył długie lata. Odbudowany zostanie również portal i wykusz z tej strony pałacu. Schody wejściowe, które wykonane są z czerwonego piaskowca, zostały zdemontowane, natomiast po oczyszczeniu i renowacji zostaną zamontowane ponownie na swoim miejscu. Sprawdzany jest również stan tynków zewnętrznych i wszędzie, gdzie to jest konieczne, tynki zostaną skute i wykonana zostanie nowa wyprawa. Prawie cały budynek opasany jest rusztowaniami, co zupełnie zmienia jego wygląd. Prowadzone są również prace zmierzające do wymiany więźby dachowej i wzmocnienia stropów.

Przy okazji remontu przywrócony zostanie dawny wygląd klatki schodowej, która została przez poprzedniego właściciela rozebrana, zaś otwór w stropie zabetonowany. Były to piękne schody z pełnym zabiegiem, które ponownie będą prawdziwą ozdobą obiektu.

Po zakończeniu prac Brwinów wzbogaci się o odrestaurowany, przywrócony dawnej świetności zabytek, a także o Ośrodek Kultury w nowym miejscu, bo taką funkcję będzie pełnił pałac po renowacji.

Spółka Vera Artis z Lublina, która obecnie prowadzi rewitalizację pałacu w brwinowskim parku, zobowiązała się do zakończenia prac do końca czerwca 2020 r. Przy takim tempie prac ten termin jest całkiem realny.