Pumptracki nabierają kształtu

0
202

Na terenie budowy pumptracków w Brwinowie prace postępują w dobrym tempie, więc niebawem miłośnicy dwóch kółek będą już mogli korzystać z tej bardzo oczekiwanej atrakcji.

Początki tej inwestycji nie były łatwe. Do ogłaszanych przetargów nie zgłaszał się żaden oferent. Sytuację rozwiązała decyzja o wyłączeniu konieczności przeprowadzenia przez inwestora prac archeologicznych. Teren Brwinowa jest bowiem terenem dymarkowym, który wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji archeologicznej. Gmina postanowiła wyłączyć ten punkt z zamówienia i zlecić przeprowadzenie badań wykopaliskowych bezpośrednio Centrum Archeologicznemu z Pruszkowa. W wyniku przeprowadzonych prac, archeolodzy znaleźli pozostałości dymarek oraz średniowieczny piec z materiałem ceramicznym. W drugiej połowie września ub.r. archeolodzy zakończyli dokumentację terenu, zaś Wojewódzki Konserwator Zabytków udostępnił teren inwestorowi, co umożliwiło ogłoszenie kolejnego przetargu.

Na terenie budowy widać już kształt obu budowanych torów, które pokryte są nakładkami asfaltowymi, gotowa jest już więc podstawowa część zadania. Na tym etapie inwestycji budowane są tory mini i easy pumptrack. W planach gminy jest jeszcze budowa w przyszłości trzeciego toru, przeznaczonego dla najbardziej zaawansowanych.

Tory typu pumptrack są przewidziane do użytku głównie przez rowerzystów, ale z pewnością skorzystają z niego również deskorolkarze, a także miłośnicy jazdy na rolkach i hulajnogach. Specjalnie zaprojektowana geometria toru oraz liczne zakręty i muldy umożliwiają w zasadzie jazdę bez pedałowania czy też odpychania się. Jest to możliwe dzięki umiejętnemu balansowaniu ciałem i odpowiedniej zmianie położenia środka ciężkości. Sprawia to, że jazda po torze jest zarówno bardzo przyjemna, a zarazem stanowi efektywną formę gimnastyki całego ciała.

Na budowę torów pumptrack gmina uzyskała dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 105 494 zł.

Budowa torów pumptrack rozpoczęła zagospodarowywanie przez gminę dużego terenu między osiedlem przy ul. Sochaczewskiej a budynkami TBS przy ul. Piłsudskiego. Cały teren, który w chwili obecnej jest w większości nieużytkiem z kilkoma ogródkami, zagospodarowany będzie na cele rekreacji i wypoczynku mieszkańców.