Projekty wybrane

92

Głosowanie zakończone, wyniki ogłoszone. W ramach Budżetu Obywatelskiego Pruszkowa na 2020 rok zostaną zrealizowane 24 projekty, których wartość przekracza 1,7 mln zł.

Mieszkańcy Pruszkowa mogli głosować od 19 do 26 sierpnia. Każdy głosujący dysponował 10 punktami i mógł je dowolnie podzielić między projekty. Warto dodać, że głosowano w siedmiu obszarach: Gąsin, Żbików-Bąki, Malichy Tworki, Ostoja Porcelit, Centrum, Stare Śródmieście, Osiedle Staszica Bolesława Prusa.

W obszarze I, czyli dzielnicy Gąsin, najwięcej punktów zebrał projekt „Złota rączka dla seniora”, który uzyskał 977 głosów. Jego koszt to 41 tys. zł. W ramach projektu osoby powyżej 70. roku życia mogą liczyć na świadczenie drobnych, bezpłatnych usług z zakresu napraw domowych. W 2020 roku na Gąsinie pojawią się również budki lęgowe dla jerzyków i nietoperzy. Działanie to ma na celu likwidację populacji komarów i meszek. 120 tys. zł zostanie przeznaczonych na łąki kwietne oraz nowe ławki, śmietniki i podajniki torebek na psie odchody.

4482 punktów ważnych w obszarze Żbików-Bąki otrzymał projekt „Mały kolorowy świat przyjazny dzieciom w Parku Mazowsze”. Za ponad 119 tys. zł planowane jest wykonanie trampolin plenerowych i innych sprzętów zabawowych. Na moc atrakcji mogą liczyć seniorzy z dzielnic Żbików i Bąki za sprawą Seniorady, której koszt wyliczono na blisko 120 tys. zł. Kolejny projekt, który zakwalifikował się do realizacji, to przestrzeń rekreacyjno-sportowa wzdłuż ul. Kasprowicza. Mieszkańcy chcą przekształcić zaniedbany teren na własne potrzeby i zadbać o jego estetykę. Koszt to ponad 42 tys. zł. W obszarze II pojawią się również budki lęgowe dla jerzyków i nietoperzy.

W obszarze III, czyli Malichy-Tworki, najwięcej głosów zebrał projekt związany z działalnością świetlicy osiedlowej. Zadanie opiewa na kwotę 68 tys. zł. Projekt zakłada aktywizację i integrację mieszkańców. W ramach działalności świetlicy przy ul. Raszyńskiej planowane jest 96 spotkań dla różnych grup wiekowych. Za blisko 35 tys. zł zostanie zrealizowany projekt „Serce bije w Pruszkowie”, w ramach którego w określonych miejscach pojawią się nowoczesne automatyczne defibrylatory AED. Malichy stawiają również na zajęcia i wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych (70 300 zł). 22 tys. zł zostaną przeznaczone na działania związane z bezpieczeństwem pieszych.

Największe zainteresowanie mieszkańców obszaru IV – Ostoja Porcelit – wzbudziły budki lęgowe dla jerzyków i nietoperzy – 341 głosów ważnych. Ponadto, za 110 tys. zł zorganizowane zostaną półkolonie dla dzieci w wieku 6-14 lat. Mieszkańcy wybrali również projekt „Serce bije w Pruszkowie” – 17,3 tys. zł.

W centrum głosujący postawili na Senioradę – 2072 punktów. Za 56 tys. zł możliwe będzie utrzymanie klubu seniora i organizacja licznych zajęć. Dzięki temu osoby starsze zyskają okazję do spotkań i aktywnego spędzania czasu. Przy ul. Lipowej za 120 tys. zł powstaną dwa boiska do gry w teqball. Z kolei na terenie żłobka przy ul. Hubala 3 planowane jest wykonanie placyku zabaw dla maluszków (120 tys. zł).

431 punktów ważnych w obszarze VI Stare Śródmieście zebrał projekt wydania publikacji „Walka o szkołę – obywatelska batalia o zachowanie lokalizacji i tradycji LO im. T. Zana w Pruszkowie”. Koszt to 30 tys. zł. Z myślą o niepełnosprawnych dzieciach, w Parku Kościuszki powstanie plac zabaw (94 tys. zł). Mieszkańcy chcą również likwidacji komarów i meszek, więc głosowali za budową budek lęgowych.

W obszarze VII zdecydowane zwycięstwo projektu „Aktywny Senior II” – 2414 punktów. Koszt zadania to 120 tys. zł, a w jego ramach planowane są cztery wycieczki jednodniowe, cztery wyjazdy do teatru, cztery prelekcje o zdrowiu oraz zajęcia z gimnastyki. Mieszkańcy tego obszaru zagłosowali również za przebudową placu zabaw dla małych dzieci przy ul. Helenowskiej – 120 tys. zł. Kolejny zadanie do realizacji to budki lęgowe. Na boiskach Ligi Szóstek pojawią się wiaty z ławkami dla rezerwowych – ponad 35 tys. zł.

Wartość wszystkich projektów przewidzianych do realizacji to dokładnie 1 712 765,30 zł. Udział w głosowaniu wzięło 4188 mieszkańców, którzy wybrali 24 projekty.