Powalczą o parkingi

80

Pruszkowski magistrat planuje budowę dwóch parkingów „Park&Ride”. O realizację tego celu miasto będzie zabiegało w ramach partnerstwa z innymi gminami.

To nie pierwszy tego typu przypadek. W 2016 roku Pruszków, jako lider projektu, wraz z Piastowem i Michałowicami uzyskał dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych WOF z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego

na lata 2014-2020. Celem działania było zwiększenie liczby miejsc postojowych oraz poprawa jakości powietrza na terenie wspomnianych gmin. Pruszków pozyskał ponad 13,7 mln zł na budowę parkingów. Efekty tych działań są widoczne i odczuwalne od kilku miesięcy. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z „P&R” przy ul. Waryńskiego, gdzie dostępnych jest 110 miejsc parkingowych oraz wiaty rowerowe na 100 jednośladów. Znacznie większy jest parking przy ul. Sienkiewicza. Tam do dyspozycji mieszkańców oddano 394 miejsca dla samochodów osobowych.

Miasto planuje budowę kolejnych parkingów. Jeden z nich miałby się znaleźć na skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Sadowej, nieopodal stacji WKD Tworki. Na poziomie terenu istnieje możliwość wykonania około 25 miejsc. Z kolei przy dworcu WKD Pruszków mógłby powstać wielopoziomowy „Park&Ride”. Warto wspomnieć, że działka znajduje się w użytkowaniu wieczystym PKP.

Budowa parkingów jest dopiero w fazie planów, jednak pruszkowska Rada Miasta wykonała krok w stronę jego realizacji. Przyjęta została uchwała, która wyraża zgodę na zawarcie przez prezydenta porozumień partnerskich dotyczących budowy „Park&Ride” w ramach ZIT. W związku z nowym konkursem, którego przedmiotem jest wykonanie parkingów, Pruszków został zaproszony do wspólnej realizacji projektu wraz z gminą Michałowice (lider), Grodziskiem Mazowieckim, Milanówkiem i Sulejówkiem.

Budowa parkingów to kolejny krok w stronę rozwoju bezpiecznego i niskoemisyjnego transportu.