Platforma Telemedyczna

217

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim wdraża niezwykły projekt – innowacyjny system e-usług medycznych. Pilotażowe urządzenie, nazwane kiosk telemedyczny, zostało zamontowane w Ośrodku Zdrowia w Żabiej Woli przy ul. Warszawskiej 24. Kolejne stanęło w Mediatece.

Ideą projektu jest znaczne ułatwienie dostępu pacjenta do usług medycznych, oferowanych przez Szpital Zachodni i placówki partnerskie. Pierwszym z wdrażanych systemów jest innowacyjna Platforma Telemedyczna Mediguard, która pozwoli na wykonywanie niektórych badań. Wyniki są automatyczne przesyłane do szpitala, gdzie docierają do lekarza specjalisty.

Wdrażany program obejmuje również przenośne telemedyczne aparaty EKG, które pozwalają na monitorowanie pacjentów po zabiegach kardiologicznych w warunkach domowych. Sygnał EKG wysyłany jest automatycznie do szpitala, w którym lekarz ma możliwość zdalnej oceny otrzymanych wyników.

Kiosk telemedyczny, jaki zainstalowany został w żabiowolskim Ośrodku Zdrowia, jest urządzeniem wielkości budki telefonicznej, wyposażonym w dotykowy ekran oraz medyczną aparaturę pomiarową. Dzięki urządzeniu możliwe jest wykonywanie częstszych badań profilaktycznych wraz z kompleksowym wsparciem lekarzy specjalistów.

W celu wykonania badania w urządzeniu, należy podać numer konta i hasło, a następnie przeprowadzić badanie, postępując zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie. Wszystkie wykonywane pomiary zapisywane są automatycznie w karcie pacjenta.

Przy pomocy kiosku można samodzielnie wykonać badania obejmujące: masę ciała, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, analizę sygnał EKG z automatyczną informacją o ewentualnych wykrytych nieprawidłowościach, badanie pulsoksymetrem, analizującym tętno i natlenienie krwi.

Konto telemedyczne, założone w szpitalu, pozwala również na dostęp do wyników badań poprzez aplikację mobilną, instalowaną na smartfonie lub tablecie. Wszystkie dane przechowywane są na zabezpieczonych serwerach, dostęp do danych zabezpieczają zaawansowane techniki kryptograficzne, system jest zgodny z wytycznymi nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych RODO.

Wdrożenie realizowane w Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim jest pierwszym tak kompleksowym rozwiązaniem w Polsce. Zaprojektowany system pozwala na dalszą rozbudowę i wdrażanie kolejnych usług medycznych dostępnych zdalnie z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Zastosowanie nowych technologii oraz telemedycyny skraca relację pacjent – lekarz oraz umożliwia korzystanie z wielu usług medycznych bez wychodzenia z domu.