Park&Ride na Żydowskiej

145

System Park&Ride jest jednym z podstawowych elementów idei zrównoważonego transportu. Od poniedziałku mieszkańcy Grodziska mogą już korzystać z nowoczesnego parkingu P&R który powstał przy ul.Żydowskiej w pobliżu dworca PKP.

Dotychczas parkingi zlokalizowane w pobliżu dworca były przepełnione i znalezienie wolnego stanowiska w tym rejonie było często niemożliwe. Nowy parking, który oddany został do użytku kierowcom i rowerzystom, powinien rozwiązać ten problem.

Na trzech poziomach znajduje się miejsce dla 300 samochodów oraz 100 rowerów. Dostępność miejsc na poszczególnych kondygnacjach wyświetlana jest już przy wjeździe, na czytelnych tablicach świetlnych. Oprócz stanowisk dla samochodów z napędem spalinowym, znajdują się tutaj również stanowiska umożliwiające ładowanie akumulatorów samochodów z napędem elektrycznym.

Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikacja między kondygnacjami odbywa się schodami lub windami. Całość parkingu objęta jest pełnym monitoringiem.

Przy parkingu zlokalizowana jest również stacja wypożyczalni rowerów.

Parking  miał zostać oddany w czerwcu, jednak konieczność wykonania dodatkowych prac przy odwodnieniu terenu spowodowała przesunięcie tego terminu.

Uroczystość otwarcia parkingu odbyła się w ostatnią niedzielę. W swoim przemówieniu burmistrz nie ukrywał satysfakcji z realizacji tej inwestycji, podkreślając walory tego obiektu.

Pierwszymi pojazdami, które wjechały na teren parkingu po uroczystym przecięciu wstęgi, były motocykle grodziskiego Stowarzyszenia Motocykliści White Arrows. W paradnym szyku, przy ogłuszającym warkocie silników, wjechały na pierwsze piętro, gdzie ustawione w rzędzie stanowiły oprawę koncertu rockowego.

Podczas koncertu zagrały dwa zespoły – 4Szmery, najlepszy w Europie tribute band AC/DC z Bochni, oraz grająca z ogromną energią grodziska kapela metalowa Swear the Empress.