Nowe zasady parkowania

0
208

Zaparkowanie samochodu w nadarzyńskim rynku graniczy niekiedy z cudem. Aby zwiększyć rotację parkujących pojazdów, od 18 marca wprowadzona zostanie nowa organizacja parkowania.

Część miejsc zajmują rzecz jasna mieszkańcy i pracownicy mających przy rynku swoje siedziby firm. Część zajmują jednak dojeżdżający do pracy komunikacją miejską, ponieważ przy rynku znajduje się pętla autobusów podmiejskich. Dla pozostałych użytkowników miejsc już często brakuje. A przecież jest tutaj wiele sklepów, zakładów usługowych, biblioteka, Nadarzyński Ośrodek Kultury. Konieczne więc było podjęcie decyzji, które spowodują większą rotację parkujących pojazdów.

Przy parkingach wokół rynku ustawione już zostały tablice informujące o nowych zasadach parkowania. Od 18 marca będzie można pozostawić samochód na dwie godziny. To powinno wystarczyć na załatwienie wszystkich niezbędnych spraw. Zasady są jednak nieco odmienne niż w Brwinowie, Milanówku czy Grodzisku, gdzie ustawione są parkometry pobierające opłaty lub wydające bilety bezpłatnego parkowania na określony czas. Na nadarzyńskim rynku, pozostawiając na parkingu samochód, należy położyć w widocznym miejscu kartę zegarową, na której zaznaczamy godzinę początku parkowania. Karty parkingowe można pobrać bezpłatnie w siedzibie straży gminnej, w biurze podawczym Urzędu Gminy (na parterze), a także w punktach handlowych na rynku. Można również napisać długopisem na kartce informację o godzinie pozostawienia samochodu i pozostawić ją w widocznym miejscu. Mieszkańcy oraz pracownicy firm mieszczących się przy rynku mogą pobrać identyfikatory uprawniające do parkowania bez ograniczeń, którymi dysponują pracodawcy po pobraniu ich w biurze podawczym Urzędu Gminy.

Nowy system nie jest traktowany jako ostateczne rozwiązanie. Będzie on bacznie obserwowany przez funkcjonariuszy straży gminnej i dostosowywany do sytuacji tak, aby spełniał swoją rolę. Jak poinformował nas komendant nadarzyńskiej straży gminnej Adam Piskorz, na początku wprowadzenia nowych zasad funkcjonariusze SG nie będą wystawiać mandatów, stosując raczej metodę udzielania pouczeń. Nie chodzi tu bowiem o nękanie mandatami, a raczej o wyrobienie nawyków stosowania się do nowych zasad parkowania. Przypuszczamy jednak, że w razie konieczności podejście to może się zmienić. Zgodnie z taryfikatorem, wykroczenie tego rodzaju może wiązać się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości 100 zł i dopisania do naszego konta 1 punktu karnego.