Nowe stawki za odpady w Piastowie

0
78

Od 1 lipca w Piastowie będą obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów. W zabudowie jednorodzinnej opłata wyniesie 35 zł za osobę, zaś w wielorodzinnej jej wysokość uzależniona będzie od zużycia wody.

Dla samorządów gospodarka odpadami to prawdziwe wyzwanie. Zmieniające się przepisy nie ułatwiają pracy urzędnikom, a do tego kwoty dyktowane przez firmy w przetargach przyprawiają o zawrót głowy. Niedawno informowaliśmy, że od 1 czerwca wzrosła stawka za odpady komunalne w Pruszkowie. Obecnie wynosi 35 zł. Zmiany dotkną również mieszkańców Piastowa. Na czerwcowej sesji radni podjęli uchwały, które dostosowują system gospodarki odpadami do znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Od 1 lipca mieszkańcy Piastowa w zabudowie jednorodzinnej będą płacić 35 zł za osobę za odbiór odpadów. Z kolei w przypadku budownictwa wielorodzinnego sytuacja wygląda inaczej. Opłata będzie pobierana od ilości zużytej wody. Za metr sześcienny mieszkaniec zapłaci 10 zł. Przyjmuje się, że miesięcznie na osobę przypada 3,5 m3, a więc wychodzi 35 zł. Warto wspomnieć o możliwych ulgach. Rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na zniżkę w wysokości 5 zł od osoby w zabudowie jednorodzinnej oraz 1,40 zł od m3 w wielorodzinnej. Przewidziano również ulgi dla kompostujących odpady zielone. W tym przypadku opłata będzie niższa o 1 zł od osoby. Opłaty za okres lipiec-sierpień należy wnosić do 15 sierpnia. Warto wspomnieć, że po ubiegłorocznej podwyżce za segregowane płacono 25 zł, a zmieszane 44 zł.

Czytaj także : Tężnia w budowie

Wprowadzone zostały zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście. Dotyczą m.in. ograniczenia worków do segregacji koloru brązowego – 5 sztuk. Raz w miesiącu z nieruchomości jednorodzinnych będą odbierane szkło i papier. Świąteczne choinki będą odbierane raz w styczniu i raz w lutym.

Należy zauważyć, że gospodarka odpadami powinna działać na zasadzie samofinansowania. W związku z tym cały ciężar spoczywa na barkach mieszkańców. – Źródłem podwyżek cen jest złożona i niestabilna sytuacja na rynku odbiorców odpadów, zwiększone są koszty składowania i przetwarzania odpadów na Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Bardzo mała liczba instalacji do zagospodarowywania odpadów w naszym regionie (spalarni, składowisk odpadów i kompostowni) prowadzi do monopolizacji na rynku i drastycznego wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów – wyjaśnia Urząd Miejski Piastów.

Dodatkowym problemem jest fakt, że nie wszyscy składają deklaracje śmieciowe. Jeśli w zabudowie wielorodzinnej mieszka więcej osób, niż zostało przedstawione w formularzu, trudno to udowodnić. Trzeba było więc wprowadzić nową metodę. – Zdecydowanie bardziej wiarygodna będzie weryfikacja w oparciu o dane z odczytów wodomierzy ewidencjonowanych przez dostawcę wody – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie – podkreśla urząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię