Niechciani lokatorzy

0
310

Jak poinformowała milanowska straż miejska, jeden z mieszkańców zgłosił zlokalizowanie i odłowienie ok. 30 nietoperzy na strychu swojego domu.

Odłowione nietoperze umieścił w brudnym wiadrze, w którym były jeszcze resztki zaschniętej farby. Do straży miejskiej zadzwonił po to, aby ktoś je od niego odebrał. Funkcjonariusze pojawili się na miejscu, odebrali nietoperze i od razu przekazali je do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, gdzie zwierzęta otoczone zostały specjalistyczną opieką. Fachowcy z ośrodka ustalili, że odłowione nietoperze należą do gatunku borowiec wielki (Nyctalus noctula), który jest jednym z największych nietoperzy występujących w naszym kraju. W mroźne zimy borowiec odlatuje w cieplejsze rejony na południu Europy. Jednak łagodne zimy w ciągu ostatnich lat sprawiły, że nasze borowce zimują w Polsce. Aby bezpiecznie przetrwać trudny dla nich okres, szukają ciepłych miejsc, często więc wybierają strychy naszych domów. Tam zapadają w zimowe odrętwienie, tzw. stan hibernacji i żyją wówczas na granicy życia i śmierci. W celu zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego „wyłączają” regulator temperatury, obniżając tym temperaturę ciała do temperatury otoczenia. W tym stanie trwają od października do kwietnia. Każde przebudzenie ze snu powoduje konieczność ogrzania ciała, co wiąże się z ogromnym zużyciem energii. Dlatego też absolutnie nie wolno ich niepokoić podczas zimowego snu.

Milanowskie borowce prawdopodobnie przeżyją, ponieważ ujemne temperatury już chyba nie wrócą, a zwierzęta trafiły na dobrych opiekunów, którzy zadbają o to by nie stała im się krzywda. Niepokoi jednak niefrasobliwość właściciela posesji, którą borowce wybrały sobie na zimową sypialnię. To zrozumiałe, że lokatorzy mogą być nieco kłopotliwi, ale można chyba było poczekać jeszcze miesiąc, aż same się obudzą i wtedy zabezpieczyć wlot na strych; wówczas wybiorą sobie inny lokal. Należy też mieć nadzieję, że pozostałość farby im nie zaszkodziła. Narzekamy na dokuczliwe komary, których w mieście-ogrodzie nie brakuje, dlatego zadbajmy o naszych sprzymierzeńców, wśród których najskuteczniejsze są właśnie nietoperze. Między innymi dlatego właśnie objęte są one ścisłą ochroną gatunkową.

Podjęte przez funkcjonariuszy milanowskiej SM czynności wyjaśnią, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia §6 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16.12.2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Borowiec wielki oznaczony jest w załączniku do powyższego rozporządzenia symbolem (1) co oznacza, że objęty jest on dodatkowo zakazem płoszenia lub niepokojenia.