Mieszkańcy Grodziska zapłacą więcej za śmieci

0
105

Podwyżki okazały się nieuniknione. Od 1 sierpnia mieszkańcy Grodziska Maz. zapłacą więcej za odbiór śmieci.

Temat rosnących cen za wywóz odpadów pojawia się z zasmucającą regularnością. Niedawno wzrost stawek ogłosiły Pruszków i Raszyn. Od 1 lipca ceny idą w górę także w Piastowie. Fala podwyżek nie ominęła również Grodziska. Podczas czerwcowej sesji Rada Gminy przegłosowała uchwałę ustalającą nowe stawki. Dotychczas była to kwota 25 zł w przypadku odpadów segregowanych i 39 zł za śmieci niesegregowane.  Od 1 sierpnia będziemy płacić miesięcznie 29 zł za osobę za odpady segregowane. W nowych zapisach nie pojawia się stawka za śmieci niesegregowane, ponieważ od lipca wchodzi w życie ustawa o bezwzględnym obowiązku segregacji. Jeśli nie zastosujemy się do tych przepisów, gmina nałoży na nas karę w postaci trzymiesięcznego podwojenia stawki – wówczas zapłacimy miesięcznie aż 58 zł od osoby.

Nowe regulacje rządowe nie są jedynym źródłem podwyżki cen. Wynika ona również z kwot, jakich zażądały firmy, które stanęły do przetargu. Przypomnijmy, że grodziski magistrat zdecydował się rozbić postępowanie na dwa etapy. W pierwszym wyłoniono firmę, która będzie zajmować się zagospodarowaniem odpadów w gminie. Zwyciężyła firma Lekaro, która usługi utylizacji i recyklingu wyceniła odpowiednio na 129 tys. zł i 107 tys. zł. Drugi etap postępowania przetargowego zakładał odbiór i transport odpadów. Firma Hetman zażądała kwoty blisko 9,9 mln zł, zaś Jarper za swoje usługi oczekiwał 9,4 mln zł. Jako że samorząd nie może dopłacać do gospodarki odpadami, wysokie kwoty przełożyły się na podwyżki cen. Część mieszkańców będzie miała możliwość obniżenia nowej stawki. Dla tych, którzy zdecydują się samodzielnie kompostować odpady, przewidziano ulgę w wysokości 3 zł od osoby. Siłą rzeczy jednak z tego rabatu będą mogli skorzystać tylko ci, którzy mają warunki do założenia własnego kompostownika.

Nowe stawki wejdą w życie za miesiąc i powinny obowiązywać do końca czerwca przyszłego roku. Na taki bowiem okres zawarto umowy z operatorami. Niestety dotychczasowe doświadczenia i wciąż śrubowane przepisy każą domniemywać, że w przyszłości stawki wciąż będą szły w górę.

Czytaj także: Od jutra mieszkańcy Pruszkowa pojadą za darmo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię