Mediateka już działa

208

W sobotę odbyło się otwarcie Mediateki, której budowa była oczkiem w głowie władz miasta, a przez mieszkańców bardzo oczekiwana. Kosztem 15 mln złotych powstał obiekt o powierzchni użytkowej 2603 m2.

Mediateka to innowacyjny projekt, łączący funkcję tradycyjnej biblioteki, e-biblioteki, miejsca wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów. To także miejsce integracji społecznej mieszkańców. Będą tu organizowane zajęcia dla mieszkańców  w każdym wieku, ludzi, którzy chcą rozwijać swoje pasje. Mediateka stanowi nową jakość wśród kulturalno-rozrywkowych propozycji dla mieszkańców.

Budynek Mediateki dobrze wkomponowuje się w otoczenie. Szklana frontowa ściana o dużej powierzchni odbija zieleń drzew Parku Skarbków, dzięki czemu obiekt wtapia się w otaczający go krajobraz.

Parter Mediateki przeznaczony został przede wszystkim na potrzeby zajęć prowadzonych w ramach Strefy Aktywnego Seniora. Znajduje się tutaj sala konferencyjna, duże pomieszczenie pełniące funkcję strefy seniora, w której będzie funkcjonowała jadalnia, sala ćwiczeń z szatnią oraz zapleczem sanitarnym oraz sala telewizyjna.

Pierwsze piętro to strefa zajęć cichych. Znajduje się tutaj studio nagrań, czytelnia, pokoje lekarskie oraz zaplecze biurowe obiektu.

Na drugim piętrze znajdują się biblioteki dla dzieci i dorosłych, sale do prowadzenia zajęć dla dzieci z podziałem na grupy wiekowe, wyposażone w tablice multimedialne, Youmedia dla młodzieży. Dla dorosłych jest tutaj czytelnia, sala komputerowa oraz multimedialna. Znajduje się tutaj również sala konferencyjna.

Na tyłach Mediateki powstał  duży parking, połączony z budynkiem bulwarem biegnącym wzdłuż Rokicianki.

Uroczystości otwarcia Mediateki trwały dwa dni. W sobotę wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości uczestniczyło w ceremonii oddania obiektu do użytku. Oprócz mieszkańców, władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawicieli sąsiednich miast i gmin, udział wzięli zaproszeni goście z zaprzyjaźnionej austriackiej gminy Weiz, oraz z Francji, Litwy i Ukrainy.

Później był czas na dokładne obejrzenie, podziwianie jego funkcjonalności i zapoznanie się z propozycją zajęć. Na zewnątrz budynku odbyły się dwa koncerty – Bohdana Łazuki oraz Mateusza Ziółko.

W niedzielę gościem Mediateki był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Głównym powodem jego wizyty było podpisanie umowy na dofinansowanie projektu „Moja e-bilbiotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu”, który będzie realizowany przez 13 bibliotek na terenie całego województwa, natomiast biblioteka grodziska będzie jego liderem.

Celem projektu jest wdrożenie elektronicznych usług bibliotecznych, dzięki którym z własnego komputera można będzie wypożyczać e-booki, zarezerwować zbiory biblioteczne oraz uzyskać informację o terminie zwrotu potrzebnej książki.

Projekt przewiduje również zmodernizowanie stron internetowych bibliotek biorących udział w projekcie, a także przygotowanie nowej, wspólnej strony z aplikacją mobilną, obejmującą wspólny kalendarz wydarzeń.

W ramach realizacji projektu przewidziany jest zakup 345 urządzeń, m.in. sprzęt komputerowy, serwery lokalne, urządzenia wielofunkcyjne, czytniki kodów kreskowych oraz e-booków. Niezbędny jest również zakup systemów operacyjnych, programów antywirusowych, graficznych oraz bibliotecznych.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 126 600 zł, natomiast kwota dofinansowania to 1 701 280 zł.

Po podpisaniu umowy marszałek oraz przedstawiciele miast i gmin biorących udział w projekcie, z ogromnym zainteresowaniem i nieukrywaną zazdrością obejrzeli nowy obiekt.

Tego dnia wysłuchaliśmy również koncertu Grodziskiego Chóru Bogorya oraz klasycznego kwartetu 4 Auf dem Holzweg z austriackiego Weiz.