Konstytucja 3 Maja

108

Mieszkańcy Pruszkowa świętowali 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyraz patriotyzmu i przywiązania do tradycji.

Przejeżdżając ulicami Pruszkowa w majówkę można było zobaczyć wiele flag. Rzecz jasna – 2 maja obchodziliśmy święto flagi. Mieszkańcy chętnie wywieszali biało-czerwone barwy, czym podkreślali swój związek z ojczyzną. Z kolei dzień później obchodzono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ustawa z 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie spisaną konstytucją. Wydarzenie istotne w historii Polski. Konstytucja wprowadzała wiele zmian, które miały naprawić system polityczny kraju. 3 maja w kościele św. Kazimierza odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Po modlitwie mieszkańcy mogli wziąć udział w uczcie muzycznej. Na wszystkich czekał koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Nie da się ukryć, że jest to wizytówka naszego kraju. „Mazowsze” znane jest niemalże na całym świecie, a występy zespołu często budzą wzruszenie i są najwyższej jakości widowiskami.

Fot. Miasto Pruszków Facebook

W kościele św. Kazimierza artyści zaprezentowali znane i lubiane utwory, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom, m.in. „O mój rozmarynie”, „Legiony” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”. W uroczystości udział wzięły władze Pruszkowa, z prezydentem Pawłem Makuchem na czele.