Komunikacja na Wszystkich Świętych

0
177

W związku z dniem Wszystkich Świętych szykują się zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Odwiedzający nekropolię muszą też liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy. Co warto wiedzieć, nim wybierzemy się na groby bliskich?

W dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby bliskich, aby zapalić znicze i oddać cześć zmarłym. Ruch w okolicach cmentarzy zaczyna się jednak kilka dni wcześniej. Wiele osób porządkuje groby, wokół nekropolii pojawiają się stoiska ze zniczami i kwiatami. Bywa, że trudno znaleźć miejsce parkingowe. Niektórzy stawiają na komunikację miejską. W okresie Wszystkich Świętych szykują się zmiany w kursowaniu autobusów. Warto o tym pamiętać.

1 listopada łatwiej będzie dojechać na pruszkowskie cmentarze. Uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe. Linia C1 rozpocznie trasę na Osiedlu Stasica i będzie zmierzała w kierunku cmentarza na Żbikowie przez: Plantową, Powstańców, Staszica, Sienkiewicza, Kościuszki, Prusa, Poznańską, POW/Łączniczek AK i 3 Maja. Kursy odbywać się będą co około 20 minut.

Aby dojechać do nekropolii zlokalizowanej na Gąsinie, może skorzystać z autobusu C2. Trasa linii przebiegać będzie następująco: Osiedle Staszica, Plantowa, Powstańców, Akacjowa, Działkowa, Przyszłości, Solidarności, Przejazdowa, cmentarz, Promyka, Waryńskiego, Poznańska, Prusa, Armii Krajowej, WKD Pruszków. Kursy będą realizowane co około 40 minut.

1 listopada linia 2 będzie jeździła ze zwiększoną częstotliwością – co około godzinę. W przypadku autobusów 1, 3, 4, 5, 6 obowiązuje świąteczny rozkład jazdy. Warto dodać, że linie 2BIS i 3BIS we Wszystkich Świętych nie będą jeździły.

Liczne zmiany wprowadził również Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Ułatwienie dotyczy m.in. osób, które chcą dojechać na cmentarz w Puchałach (gmina Raszyn). W okresie przed dniem Wszystkich Świętych oraz 3 listopada przystanki Puchały 01 i 02 zostaną zmienione z warunkowych na stałe. W związku z tym linie 703, 706, 707, 711, 728 będą się na nich zatrzymywały bez konieczności wcześniejszej naciśnięcia przycisku stop. 1 i 2 listopada autobusy będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

W przypadku cmentarza w Puchałach należy przygotować się na zmianę organizacji ruchu, która będzie obowiązywała od 31 października od godz. 15.00 do 4 listopada do godz. 19.00. Aby dojechać do nekropolii, należy korzystać z ulic Sokołowskiej, Żwirowej i Centralnej. Wyjechać będzie można ul. Centralną (jednokierunkowo) w stronę al. Krakowskiej.

Z kolei w Grodzisku Maz. 1 listopada autobusy będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy. Dodatkowo linia 2 w godz. 8.00-15.00 będzie jeździć wydłużoną trasą do Kuklówki, a na linii 4 w godz. 9.00-17.00 zostanie wprowadzony autobus kursujący między PKP i cmentarzem komunalnym. Przewidziano także dodatkowy kurs do cmentarza w Żukowie – autobus odjedzie z PKP o 10.00, kurs powrotny o 13.00.

Na mieszkańców, którzy zdecydują się jednak udać na groby bliskich samochodem, od 1 do 3 listopada będą czekać bezpłatne miejsca parkingowe w okolicach cmentarzy. W Szczęsnem pod tymczasowy parking zostanie wykorzystana duża działka naprzeciwko nekropolii. Z kolei w pobliżu starego cmentarza będzie można bezpłatnie zaparkować na terenie targowiska miejskiego, na placu przy ZGK i na terenie Pogoni. Grodziska straż miejska apeluje, by zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, ponieważ w przypadku wystąpienia utrudnień w organizacji ruchu mogą pojawić się doraźne zmiany.