Izba wytrzeźwień

0
71

Od dłuższego czasu trwają rozmowy na temat powstania izby wytrzeźwień w Pruszkowie. Działania samorządu zmierzają do uruchomienia placówki w 2020 roku.

Spożycie alkoholu stale rośnie, coraz więcej osób mierzy się z problemem alkoholizmu. Samorządy uruchamiają specjalne programy wsparcia osób dotknięty tym uzależnieniem. Na konwentach gmin powiatu pruszkowskiego przedstawiciele starostwa i włodarze dyskutują na temat powstania izby wytrzeźwień. Zadania placówki miałby obejmować wsparcie osób dotkniętych problemem alkoholowym, a także pomoc w wyjściu z nałogu uzależnionym oraz współuzależnionym. Ponadto, izba wytrzeźwień będzie przyjmowała osoby w stanie nietrzeźwym i udzielała niezbędnego wsparcia do momentu wytrzeźwienia. – W tej sprawie odbyły się rozmowy z wójtami, burmistrzami i prezydentem gmin znajdujących się na terenie powiatu, co do możliwości wspólnego finansowania działalności placówki. Pomysł spotkał się z aprobatą ze strony gminnych władz samorządowych. Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania szczegółów porozumienia, które będzie podpisywane między powiatem a gminami – tłumaczy Grzegorz Kamiński, członek zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Jak widać, działania w sprawie uruchomienia placówki są zaawansowane. Izba wytrzeźwień prawdopodobnie będzie działać w jednym z lokali na terenie szpitala w Tworkach. – Nasze działania prowadzą do powstania placówki w 2020 r. i jeżeli nie nastąpią żadne poważne przeszkody w tej sprawie, istnieje realna szansa na jej otwarcie – zapewnia Grzegorz Kamiński. – Placówka jest inicjatywą starosty i zarządu Powiatu, natomiast za koordynację jej powstania odpowiadam osobiście, jako członek zarządu Powiatu odpowiedzialny za pomoc społeczną i opiekę zdrowotną.