Grodzisk stawia na zielone

0
202

Piątek 26 kwietnia kipiał imprezami promującymi zieleń w mieście. Akcja odbywała się pod hasłem „Stawiamy na zielone”.

Zielony piątek rozpoczęła akcja bicia rekordu w sadzeniu jak największej liczby roślin w ciągu jednego dnia. Akcja jest elementem szerszej inicjatywy Zielony Rekord Polski. Ma na celu posadzenie jak największej liczby zielonych roślin, co wpłynie na poprawę jakości powietrza oraz na poprawę świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony i dbałości o środowisko.

Dzięki ofiarności sponsorów firm szkółkarskich z Kozer oraz Odrano-Woli, tego dnia rozdano 4950 sadzonek drzew, krzewów, bylin i innych roślin.

O godzinie 14.00 przy ulicy Bairda 54 otwarty został skwer nazwany „Ogródkiem Seniora”. To nowatorski pomysł, który polega na udostępnieniu w przestrzeni publicznej miejsca będącego „ogrodem społecznościowym”. W podwyższonych skrzyniach wypełnionych ziemią, każdy mógł zasiać lub posadzić warzywa, owoce czy kwiaty. Na terenie skweru nie mogło oczywiście zabraknąć ławeczek i koszy na śmieci. Wybudowane zostały alejki, posadzone drzewa i krzewy. Będzie to znakomite miejsce do spotkań z sąsiadami, wymiany doświadczeń i cieszenia się z wypielęgnowanych własnymi rękami roślin. Będzie to również okazja do wdrażania wśród najmłodszych zamiłowania do zieleni, podczas imprezy bowiem udział we wspólnym sadzeniu i sianiu roślin brały udział dziadkowie razem z wnukami.

Skwer powstał w ramach projektu pn. „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – II Etap”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W ramach projektu zagospodarowanych zostanie 15 terenów zielonych o łącznej powierzchni ponad sześciu hektarów obejmując m.in. takie tereny jak: parki przy ul. Bałtyckiej i Ordona, park leśny z zielenią izolacyjną przy oczyszczalni ścieków, trzy skwery oraz pasy zieleni wzdłuż dziewięciu ulic. Całkowity koszt projektu to ponad 5 mln 450 tys. zł, z czego 85% pokrywają środki unijne.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych, w grodziskiej Mediatece, odbyła się konferencja „Grodzisk stawia na zielone”. Która stanowiła podsumowanie realizacji projektu. Z poradnikowym wykładem na temat projektowania i zakładania ogrodów wystąpił Dominik Strzelec, znany z programów telewizyjnych „Usterka” oraz „Odlotowy ogród”.

Przedstawiciele firm szkółkarskich wystąpili z wykładami na temat prawidłowego doboru roślin do ogrodów oraz zasad właściwego sposobu sadzenia drzew i krzewów. Z sali padało wiele pytań, na które prelegenci cierpliwie udzielali wyczerpujących wyjaśnień. Zainteresowanie uczestników pozwala sądzić, że niedługo Grodzisk utonie w zieleni. I o to chodzi.