Gminy przyjazne edukacji

0
54

Podkowa Leśna zajęła 1. miejsce w rankingu samorządów „Miejsca sprzyjające edukacji”. 4. pozycja dla gminy Michałowice.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – wszyscy znamy te odnoszące się do edukacji słowa, które znalazły się w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej. Od dawna zdawano sobie sprawę ze znaczenia edukacji i jej wpływu na przyszłość. Ranking „Miejsca sprzyjające edukacji” wskazuje samorządy, które dokładają wszelkich starań, aby kształcenie było na jak najwyższym poziomie, a młodzież mogła rozwijać swoje umiejętności i talenty. Przy konstruowaniu zestawienia wzięto pod uwagę trzy kategorie. Pierwsza to dobry start, czyli dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum. Druga kategoria to nierówności, a więc najmniejsze różnice między najlepszymi a najsłabszymi uczniami w wynikach egzaminów. Trzeci element to postęp, który odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności między ukończeniem szkoły podstawowej a gimnazjum.

W zestawieniu ogólnopolskim najlepsza okazała się Podkowa Leśna, która wyprzedziła Łęknicę z województwa lubuskiego oraz Lesznowolę. Na 4. pozycji uplasowała się gmina Michałowice. Teraz przejdźmy do podziału samorządów pod względem liczby mieszkańców. W zestawieniu dla gmin poniżej 20 tysięcy osób liderem jest Podkowa Leśna, z kolei Michałowice zajmują trzecią lokatę. Na 25. pozycji uplasował się Milanówek.

Wśród gmin powyżej 20 tys. mieszkańców najwyżej z regionu znalazł się Raszyn – 13. lokata. 27. miejsce zajął Brwinów, zaś Piastów – 38. Blisko siebie Grodzisk Mazowiecki i Pruszków – odpowiednio 87. i 90. lokata. Na podium znalazły się: Lesznowola, Józefów i Trzebownisko (województwo podkarpackie).