Dodatki dla nauczycieli

0
87

Gorąca dyskusja podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Pruszkowa. Uchwała dotycząca dodatku w wysokości 250 zł dla nauczycieli pruszkowskich przedszkoli nie została przyjęta.

Temat dotyczący podwyżek dla nauczycieli w Pruszkowie obecny jest od kilku miesięcy. Po licznych dyskusjach wprowadzono zmiany w regulaminie określającym wysokość wynagrodzenia. Pierwotnie dodatek dla wychowawców w szkołach miał wynosić 310 zł, zaś w przedszkolach 250 zł. Z czasem wprowadzono zmianę, które zrównywała kwoty. Wojewoda uznał jednak nieważność zapisu. Powód? Brak konsultacji w sprawie 310 zł dla nauczycieli przedszkoli.

Czas mijał. Trzeba było podjąć kroki w sprawie dodatku dla nauczycieli przedszkoli. Stąd nadzwyczajna sesja w trybie zdalnym, która odbyła się 6 maja.Przedstawiam państwu projekt uchwały i proszę państwa o pozytywne zaopiniowanie dodatku funkcyjnego dla naszych nauczycieli w kwocie 250 zł. Kwota ta, przypominam, była przedmiotem procedury uzgodnieniowej i w konsekwencji uchwała, którą państwo uchwalili, wchodzi w życie w dniu 6 maja. Niestety obowiązuje bez możliwości wypłacania tego dodatku dla wychowawców przedszkoli – zaprezentowała naczelnik wydziału edukacji Aneta Rosłoń-Nowak.

Prezydent Paweł Makuch przedstawił możliwe scenariusze. Pierwszy dotyczył podjęcia uchwały, która zapewniała nauczycielom 250 zł dodatku za wychowawstwo od czerwca. Z kolei dodatek w kwocie 310 zł możliwy byłby od 1 lipca, gdyby 6 maja rozpoczęły się konsultacje. Jednocześnie prezydent zwracał uwagę, że brak przyjęcia uchwały może skutkować brakiem podstaw prawnych do wypłaty środków. – Jeżeli procedowaliby państwo własny projekt uchwały związany z wysokością dodatku bez przeprowadzonych wcześniej i wymaganych prawem konsultacji, taka uchwała będzie miała najprawdopodobniej wady prawne analogiczne do błędów popełnionych na sesji w styczniu 2020 roku. To jest powielenie tego samego błędu. Istnieje ryzyko, że taka uchwała zostanie przez wojewodę uchylona – tłumaczył prezydent Paweł Makuch.

Podczas sesji nie brakowało emocji i mocnych słów. – Pozostaję porażony kwestią dotyczącą indolencji i niekompetencji jaką reprezentuje organ wykonawczy, pod który podlegają przedszkola i szkoły – podkreślał radny Karol Chlebiński. – Państwa argumentacja zmienia się, po prostu z miesiąca na miesiąc jest inna. Państwo teraz próbujecie w sposób nieudolny przerzucić odpowiedzialność – dodawał.

Radni zwracali uwagę na zwłokę prezydenta i różnicę dotyczącą wysokości dodatku. – Nie dam sobie wmówić, że to jest wina radnych, że dzisiaj pan prezydent przedstawił projekt, który utrzymuje w mocy dokładnie tą samą kwotę, o której żeśmy rozmawiali w styczniu, gdzie cała rada swoim głosowaniem dała wyraz panu prezydentowi, że ma wyrównać kwotę do 310 zł – zaznaczał Karol Chlebiński. Nie był odosobniony. – Wniosek prezydenta o zwołanie dzisiejszej sesji nadzwyczajnej jest wyłącznie konsekwencją jego nieprzemyślanych, w mojej ocenie, działań. Polegały one na wysłaniu do wojewody, nie boję się tego określenia, donosu na uchwałę podjętą jednogłośnie przez naszą radę, która zrównywała dodatki za wychowawstwo w szkołach i przedszkolach do kwoty 310 zł. Konsekwencją działania pana prezydenta było uchylenie przez wojewodę części regulaminu dotyczącego dodatku za wychowawstwo w przedszkolach. Skutkuje to tym, że od dziś nauczyciele-wychowawcy w przedszkolach nie dostaną żadnego dodatku, ponieważ wejdzie w życie regulamin bez część bez części za wychowawstwo w przedszkolach – przedstawiała swoje zdanie radna Eliza Kurzela.

Ostatecznie radni nie przyjęli uchwały. 12 maja odbyła się kolejna sesja, której przedmiotem była sprawa wysokości dodatków dla wychowawców w przedszkolach w kwocie 310 zł. Posiedzenie zakończyło się po oddaniu tego numeru Przeglądu Regionalnego do druku. O wyniku głosowania poinformujemy w kolejnych wydaniu naszej gazety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię