Defibrylator na ścianie

8

Sprzęt do ratowania życia pod ręką. Na ścianie Urzędu Miasta Pruszkowa zainstalowano defibrylator zewnętrzny.

Słyszymy o różnych zdarzeniach losowych, często jesteśmy świadkami wypadków i mamy świadomość, że każda minuta jest niezwykle istotna w walce o zdrowie i życie. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Nie brakuje osób, które kończą kursy pierwszej pomocy bądź posiadają wiedzę umożliwiającą udzielenie fachowej pomocy. Kluczowe jest jednak działanie.

W przestrzeni publicznej pojawiają się rozwiązania, dzięki którym każdy z nas w sytuacji kryzysowej może pomóc drugiej osobie. Takim działaniem jest zainstalowanie defibrylatora zewnętrznego na ścianie Urzędu Miasta przy ul. Kraszewskiego w Pruszkowie. Warto wiedzieć, że użyć go może każdy, nie trzeba mieć kwalifikacji.

Defibrylator stosowany jest w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Poprzez elektrody przyklejone do ciała chorego urządzenia odczytuje temperaturę, ciśnienie, EKG, przeprowadza analizę i dobiera odpowiednią dawkę wstrząsów. Opis działania może wśród niektórych budzić obawy, że nieumiejętne użycie defibrylatora spowoduje szkodę na zdrowiu potrzebującego pomocy. Nic takiego! Defibrylator ma wgrane polecenia głosowe i tekstowe oraz posiada grafiki opisujące właściwy sposób użycia. Po włączeniu otrzymujemy komunikaty, co należy robić.

Przede wszystkim trzeba działać, bo to krok w kierunku udzielenia pomocy. Defibrylator w specjalnej kapsule grzewczej na ścianie urzędu z pewnością ułatwi ratowanie zdrowia i życia w sytuacji kryzysowej. Przenośne urządzenia trafiły do pruszkowskiej straży miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszkowie.