Dęby na 100-lecie niepodległości

0
203

100-lecie niepodległości to szczególne wydarzenie dla wszystkich Polaków. W związku z jubileuszem w Piastowie zostaną posadzone dwa dęby, których pochodzenie jest niezwykle interesujące.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wyraziła zgodę na przekazanie piastowskiemu samorządowi dwóch sadzonek drzew. Jedno z nich, „Dąb Niepodległości”, zostanie posadzone w Parku Niepodległości przy ul. 11 Listopada o godz. 17.00.

Historia dębów ściśle wiąże się z papieżem Janem Pawłem II, który w kwietniu 2004 roku podczas audiencji dla polskich leśników poświęcił żołędzie z dębu Chrobrego. Z czasem wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek, które następnie zostały przekazane nadleśnictwom i dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju. Również Benedykt XVI poświęcił nasiona z naszych drzew – świerka istebniańskiego i sosen piskiej i taborskiej. Następnie sadzonki zostały przekazane leśnikom i odgrywały istotne role podczas różnych uroczystości.

Również 100-lecie odzyskania niepodległości to okazja do upamiętnienia wydarzenia poprzez sadzenie drzew. W maju br. w trakcie audiencji generalnej papież Franciszek poświęcił sto „Dębów Niepodległości”. Pierwszy został posadzony w ogrodach watykańskich, pozostałe trafiły do szkółki w Nędzy. Jeden z dębów trafi do Piastowa. Planowane jest posadzenie tu jeszcze jednego drzewa. Sadzonka to potomek najsłynniejszego dębu w Polsce – Bartka. Posadzenie drzew będzie istotnym elementem uczczenia 100-lecia niepodległości Polski w Piastowie.