Czy w Parzniewie stanie stacja meteorologiczna?

0
65

Zarząd powiatu pruszkowskiego podjął działania zmierzające do powstania automatycznej stacji meteorologicznej. Instalacja miałaby się pojawić w Parzniewie.

Narzekaliśmy na suszę i czekaliśmy na deszcz. Obfitość opadów przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Zalane ulice, podtopione domy, działki i pola – tak wyglądał obraz ostatnich dni. Ilość wody na drogach przerażała, każdy starał się zabezpieczyć przed ewentualnymi zniszczeniami.

Na terenie powiatu pruszkowskiego nie ma stacji meteorologicznej. Taka instalacja służy prognozowaniu pogody oraz obserwacji klimatu i zmian zachodzących w atmosferze. Dzięki temu można przygotować się na zbliżającą się sytuację.

Zarząd powiatu pruszkowskiego przystąpił do programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej”, który realizowany jest przez samorząd województwa. Podjęto starania o uzyskanie dofinansowania na instalację. Jeśli powiat otrzyma dotację, automatyczna stacja meteorologiczna powstanie w Parzniewie. Lokalizacja spełnienia wszelkie kryteria. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zaakceptował wskazane miejsce.

Automatyczna stacja meteorologiczna nie uchroni przed skutkami ulew i burz, jednak będzie monitorowała ważne czynniki atmosferyczne, m.in. sumę opadu, temperaturę powietrza, prędkość wiatru, wilgotność i ciśnienie powietrza czy promieniowanie słoneczne. Z pewnością instalacja pozwoliłaby dokonywać obserwacji i oceny sytuacji pogodowej oraz ewentualnych zagrożeń.

Czytaj także: Nie ma, nie ma wody…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię