Czujniki jakości powietrza

0
141

Gmina Michałowice kontroluje jakość powietrza. W tym celu w 11 lokalizacjach zamontowano specjalne czujniki.

Samorządy podejmują wiele działań, aby troszczyć się o jakość powietrza. W placówkach publicznych pojawiają się oczyszczacze, gminy dofinansowują wymianę pieców czy inwestują w ścieżki rowerowe i parkingi. Smog jednak jest obecny w naszym życiu. Ważna jest świadomość problemu i śledzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Nie da się ukryć, że smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Gdy normy są przekraczane, szczególną ostrożność muszą zachować osoby z chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia, seniorzy, a także kobiety w ciąży.

Mieszkańcy gminy Michałowice mogą śledzić poziom zanieczyszczenia pyłami PM2.5 i PM10 dzięki czujnikom powietrza, które pojawiły się w 11 lokalizacjach. W ten sposób każdy na bieżąco uzyska informacje na temat ewentualnych zanieczyszczeń. Wtedy można zmienić swoje plany i uniknąć zagrożenia. Czujniki pojawiły się na budynku Urzędu Gminy Michałowice, szkołach w Nowej Wsi, Michałowicach i Komorowie, świetlicach w Opaczy-Kolonii, Komorowie, Pęcicach, Regułach, na terenie stref rekreacji przy zalewie w Komorowie oraz przy akwenie Smug w Nowej Wsi, a także boisku Orlik w Sokołowie. Władze gminy podkreślają, że inwestycja to jeden z elementów długofalowych działań związanych z walką o czyste powietrze.

Należy zaznaczyć, że informacje, które przedstawiają urządzenia, mają charakter pomocniczy. W głównej mierze wskazane jest korzystanie z danych publikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Pomocne będą również aplikacja Syngeos i strona internetowa www.naszepowietrze.pl.

Warto również wspomnieć, że Gmina wyposażyła w monitory przekazujące informacje o jakości powietrza wszystkie placówki oświatowe. Na tym nie koniec. Na terenie strefy rekreacji Smug w Nowej Wsi, Orliku w Sokołowie, Ogródku Jordanowskim w Komorowie i budynku świetlicy w Regułach funkcjonują tablice LED. Wyświetlają się na nich informacje o jakości powietrza.