Czipowanie psów i kotów

56

Mieszkańcy Raszyna mogą skorzystać z bezpłatnego czipowania psów i kotów. Samorząd dofinansuje również zabieg kastracji i sterylizacji czworonogów.

W przypadku zaginięcia zwierzęcia pojawiają się emocje i obawy właściciela, zaś dla czworonoga taka sytuacja jest niezwykle stresująca. Gdy pies bądź kot posiada mikroczip, można poznać dane opiekuna. Tym samym czworonóg szybko wróci do domu. Zabieg trwa zaledwie chwilę i jest bezbolesny. Z możliwości bezpłatnego czipowania zwierząt mogą korzystać mieszkańcy gminy Raszyn. Aby wziąć udział w akcji, należy złożyć wniosek. Liczy się kolejność składania zgłoszeń. Ponadto, konieczne jest potwierdzenie aktualnego szczepienia psa przeciw wściekliźnie oraz kopię potwierdzenia rozliczania podatku w urzędzie skarbowym w Pruszkowie ze wskazaniem gminy Raszyn jako miejsca zamieszkania. Co ważne, z dofinansowania można skorzystać dla jednego pupila w ciągu roku z danego gatunku. Zabiegi będą realizowane w przychodni weterynaryjnej przy Al. Krakowskiej 63 w Raszynie.

Raszyński samorząd dofinansuje w 50% zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów (w ilości 25 zabiegów dla psów, 25 zabiegów dla suk, 35 dla kotek i 15 dla kocurów). Krok pierwszy to złożenie wniosku. W przypadku psa, tak jak przy czipowaniu – ważne jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Ponadto, konieczna jest kopia potwierdzenia rozliczania podatku w urzędzie Skarbowym w Pruszkowie oraz wskazanie gminy Raszyn jako miejsca zamieszkania. Dofinansowanie będzie udzielane w kolejności składania wniosków. Gdy wnioskodawca otrzyma pozytywną decyzję, dostanie skierowanie na zabieg dla zwierzęcia.

Po zabiegu należy uiścić opłatę. Kastracja psa to koszt 160 zł, zaś kota 57,50 zł. W przypadku sterylizacji suki – 215 zł, kotki – 120 zł. Zabiegi będą odbywać się w przychodni weterynaryjnej w Dawidach przy ul. Starzyńskiego 4.

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegów można uzyskać w raszyńskim urzędzie pod numerem 22 701 79 12. Niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy.