Czarne chmury nad szpitalem

222

Zadłużenie, problemy ze sprawozdaniem finansowym, rezygnacja dyrektora oraz brak lekarzy na oddziale wewnętrznym – tak wygląda obecnie sytuacja szpitala na Wrzesinie.

W ubiegłym tygodniu pruszkowski szpital przykuł uwagę mediów ogólnopolskich. Powodem jest dramatyczna sytuacja Oddziału Chorób Wewnętrznych. Wszyscy zatrudnieni na oddziale lekarze zwolnili się z pracy w szpitalu powiatowym z końcem maja. Wiedząc o tym, dyrekcja placówki z odpowiednim wyprzedzeniem wystąpiła z wnioskiem do wojewody o czasowe zawieszenie pracy oddziału internistycznego.

Oddziału zamknąć nie wolno

– Postępowanie w tej sprawie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zostało wszczęte 30 kwietnia 2019 r. – informuje rzecznik prasowy wojewody Ewa Filipowicz. Dyrekcja wnosiła o zawieszenie pracy oddziału w okresie od 1 czerwca do końca lipca. Próbowała w ten sposób zyskać czas na znalezienie nowych lekarzy gotowych do pracy na internie. Decyzja Zdzisława Sipiery była negatywna. Jak podaje radio TOK FM, wojewoda w rozmowie z jego reporterem stwierdził, że decyzja o wstrzymaniu prac szpitalnego oddziału powinna być wyjątkowa, a odejście pracowników do takich okoliczności nie należy. Przypomnijmy – z oddziału zwolnili się wszyscy lekarze. Rzecznik wojewody podkreśla, że przed podjęciem decyzji Sipiera zasięgnął opinii dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych. Obie były negatywne.

– W związku z tym Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o niewyrażeniu zgody na czasowe zaprzestanie działalności Oddziału Chorób Wewnętrznych SPZZOZ w Pruszkowie – mówi Ewa Filipowicz. – W ocenie mazowieckiego NFZ i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych, udzielenie zgody na zamknięcie oddziału w SPZZOZ w Pruszkowie mogłoby spowodować ograniczenie dostępu do świadczeń zdrowotnych – wyjaśnia.

Co w tej sytuacji zrobił szpital? Odwołał się od decyzji do ministra zdrowia. Ten wciąż nie zajął stanowiska. Zdaniem decydentów, oddział musi funkcjonować i zapewnić pacjentom dostęp do opieki medycznej. Jak? To już problem powiatu, któremu podlega szpital, oraz dyrekcji placówki. Ta ostatnia staje na głowie, by zapełnić grafik dyżurującymi lekarzami. Zadanie łatwe nie jest, bo lekarzy internistów brakuje w całej Polsce, a dodatkowo mamy okres urlopowy. Cały czas trwają też poszukiwania internistów gotowych zająć miejsce tych, którzy – jak wynika z nieoficjalnych informacji – przeszli do szpitala kolejowego.

NFZ ma pomysł na restrukturyzację

Jaki pomysł na rozwiązanie kryzysu miał mazowiecki NFZ? Wprowadzenie pewnych zmian, jeśli chodzi o zapewnienie realizacji świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców danego obszaru. Rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszczyński przyznaje, że padła propozycja pewnej reorganizacji kwestii świadczenia usług przez oba pruszkowskie szpitale. Innymi słowy, interna miałaby funkcjonować tylko w szpitalu kolejowym. Oficjalnie jednak takie propozycje na razie nie padły.

Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala na Wrzesinie liczy 18 łóżek. Przed rokiem zakończył się duży remont placówki.

16 milionów długu

Problemy kadrowe jednak to nie jedyne kłopoty szpitala. Trudna sytuacja finansowa placówki stała się ostatnio tematem długiej dyskusji władz powiatu przy okazji zatwierdzania sprawozdania finansowego podlegającej mu lecznicy.

– Sytuacja szpitala jest dramatyczna – przyznał biegły rewident Robert Meller, który kontrolował przygotowane przez szpital sprawozdanie. – Mają państwo dwa wyjścia: albo w ciągu 10 miesięcy dofinansować szpital kwotą blisko 1,7 mln złotych, albo go zamknąć – przyznał. – Aby oddłużyć całkowicie szpital, trzeba 16 mln złotych – dodał. Mimo kilkugodzinnej dyskusji, radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe dopiero podczas kolejnej sesji, specjalnie w tym celu zwołanej w ostatni piątek. W mediach pojawiła się również informacja o rezygnacji ze stanowiska dyrektora szpitala Tomasza Sławatyńca. Informacji tej do zamknięcia numeru nie potwierdził nam ani szpital, ani starostwo.

Niewątpliwie w najbliższym czasie zapadną kluczowe dla przyszłości placówki decyzje.