Ciąg dalszy

2

Pruszkowski magistrat wkracza w kolejną fazę realizacji parku sensorycznego. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście.

Parki sensoryczne to miejsca, które w celowy sposób oddziałują na zmysły pozawzrokowe i za ich pomocą pozwalają poznawać świat. Mają ogromny wpływ na terapię osób z niepełnosprawnościami, jednak korzystać z nich mogą wszyscy. Popularność ogrodów sensorycznych stale rośnie. Dla dzieci przebywanie w tego typu parku to niezwykle ciekawe doświadczenie edukacyjne. Ponadto, miejsca te pełnią funkcje socjalizujące i terapeutyczne.

W ubiegłym roku działania zmierzające do stworzenia parku sensorycznego podjęły władze Pruszkowa. Przeprowadzono prace związane z przygotowaniem terenu przy ul. Wapiennej, a teraz nadszedł czas na budowę. – Bardzo mnie cieszy ta inwestycja, bo to pierwszy tego typu park w naszym mieście, a po oddaniu do użytkowania nowego placu zabaw w Parku Anielin widzę, jak takie inwestycje są w naszym mieście potrzebne – podkreśla prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

Obecnie magistrat ogłosił postępowanie przetargowe, w którym szuka wykonawcy ogrodu sensorycznego. Docelowo park zostanie podzielony na strefy (m.in. smakową, dotykową, słuchową, zapachową), które będę pobudzać konkretne zmysły. Na terenie ogrodu znajdą się m.in. amfiteatr, plac ze ścianami z kolorowych luksferów, kopiec widokowy, ścieżka bosych stóp z korą drzew, ścianka tematyczna. Teren zostanie również wyposażony w elementy małej architektury, tablice informacyjne i zieleń. W parku będzie można ciekawie spędzić czas, a także pozwolić sobie na chwilę relaksu. Z myślą o użytkownikach zaplanowano wykonanie hamaków i leżaków.

Działania związane z budową parku sensorycznego powinny potrwać do końca czerwca br.