Bezpłatne chipowanie i sterylizacja

0
273

Po raz kolejny Nadarzyn uruchomił akcję bezpłatnego chipowania, sterylizacji i kastracji psów i kotów, których właściciele mieszkają na terenie gminy.

Chip służący oznakowaniu psa lub kota to mikroskopijny procesor, który jest otoczony sterylną osłonką ze szkła. Jest tak mały, że wprowadza się go pod skórę za pomocą dużej strzykawki, dlatego też zabieg ten przypomina szczepienie. Numer chipu rejestrowany jest w ogólnopolskiej bazie danych. Rutynową procedurą w przypadku znalezienia zwierzęcia przez funkcjonariuszy straży miejskiej oraz w schroniskach dla zwierząt jest sprawdzenie, czy zwierzę jest chipowane, co umożliwia szybkie odnalezienie właściciela czworonoga. W ten sposób nasz zagubiony pupil ma szansę szybkiego powrotu do domu.

W świadomości właścicieli zwierząt panuje przekonanie, że chipowaniu poddaje się jedynie psy rasowe, ponieważ jest to zabieg kosztowny. Otóż czworonogi z gminy Nadarzyn, nie tylko te rasowe, biorące udział w prestiżowych wystawach, ale również popularne mieszańce, mogą zostać zachipowane bezpłatnie, ponieważ zabieg ten funduje gmina. Znakowanie zwierząt jest wyrazem troski o to, by przypadkowo zagubione zwierzęta szybko wróciły do swoich właścicieli, zamiast stwarzać problem ze znalezieniem im miejsca w schronisku.

Gmina Nadarzyn podejmuje również działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia niekontrolowanego zwiększania populacji zwierząt. Gmina zobowiązała się pokryć połowę kosztów sterylizacji oraz kastracji psów i kotów, których właściciele są mieszkańcami gminy Nadarzyn.

Aby skorzystać z dopłaty do zabiegu należy spełnić poniższe warunki:
1. Wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu chipowania, sterylizacji/kastracji psa/kota u weterynarza;
2. Okazanie dowodu tożsamości lub innego dokumentu stwierdzającego adres zamieszkania na terenie gminy Nadarzyn (np. zeznanie podatkowe złożone za rok poprzedni);
3. Okazanie książeczki zdrowia psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia;
4. W przypadku psów wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
5. Właścicielowi przysługuje dofinansowanie do dwóch zabiegów dla pupili.

Mieszkańcy, którzy posiadają Kartę Nadarzyniaka, mogą liczyć na pełne dofinansowanie do kosztów sterylizacji i kastracji zwierząt.
Na chipowanie zwierząt gmina Nadarzyn w tym roku przeznaczyła środki w wysokości 5000 zł, zaś na dopłaty do sterylizacji/kastracji – 20 000 zł.

Powyższe zabiegi można wykonać w następujących miejscach:
1. Centrum Weterynaryjne, ul. Warszawska 11, 05-830 Nadarzyn tel. 792 170 183;
2. Przychodnia Weterynaryjna, ul. Mszczonowska 20, 05-830 Nadarzyn tel. 22 729 81 92;
3. Przychodnia Weterynaryjna VETICA, ul. Rolna 103, Kajetany tel. 602 610 607.
Aby uniknąć czekania w długich kolejkach, dobrze jest umówić telefonicznie godzinę wizyty. To zaoszczędzi zwierzętom stresu, a właścicielom czasu i nerwów.