Będą tańsze bilety. Umowa podpisana

0
87

Od początku lipca będzie dostępny Bilet Michałowiczanina. To nowa oferta Warszawskiej Kolei Dojazdowej dla mieszkańców gminy, a w niej niższe ceny biletów.

Dzięki umowie podpisanej 17 czerwca przez gminę Michałowice z WKD, przejazdy na linii Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea będą zdecydowanie tańsze. Zyskają między innymi mieszkańcy Michałowic, Reguł, Opaczy, Komorowa i Nowej Wsi.

– Wspólnie z WKD wypracowaliśmy bardzo korzystne rozwiązanie dla naszych mieszkańców. W ramach kwot, które obecnie przeznaczamy na ten cel, dostaliśmy najlepszą ofertę – przekonuje Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice. – Bardzo mnie to cieszy, bo o potrzebie wprowadzenia takich biletów słyszałam od mieszkańców na długo przed objęciem stanowiska wójta. Zależało im na łatwym i tanim poruszaniu się kolejką w granicach gminy, jak również na tańszym dojeździe do pracy poza jej granicami. Negocjacje z WKD gmina podjęła właśnie z inicjatywy mieszkańców.

Tańsze jednorazowe i okresowe

Bilety w ramach nowej oferty będzie można kupić w dwóch wariantach czasowych: 12 i 19-minutowych. Bilet normalny będzie kosztował 2,50 zł (12 min.) lub 3 zł (19 min.). Obecnie za bilet 19-minutowy trzeba zapłacić 4,10 zł. Bilety ulgowe dla seniora, ucznia i studenta będzie można kupić już od 1,50 zł. Bilet Michałowiczanina będzie więc tańszy od najtańszego biletu 20-minutowego oferowanego przez ZTM w warszawskiej strefie 1 i 2.

Zyskają również mieszkańcy regularnie korzystający z kolejki, którzy kupują zazwyczaj bilety miesięczne lub kwartalne. Bilet miesięczny według taryfy normalnej będzie dla nich tańszy o 40 zł, a bilet kwartalny według taryfy normalnej o 90 zł.

Od 1 lipca bilety w ramach nowej oferty będą dostępne w kasach WKD. Docelowo zaś będzie można kupić je w nowych biletomatach i za pomocą aplikacji funkcjonujących w WKD.

Tylko z kartą

Do skorzystania ze zniżek z nowej oferty będzie potrzebne posiadanie Karty Mieszkańca Gminy Michałowice. Taka karta przysługuje każdemu mieszkańcowi gminy oraz jego dzieciom, pod warunkiem, że rozlicza PIT w miejscu zamieszkania.

Powiązanie Biletu Michałowiczanina z Kartą Mieszkańca ma ograniczyć gminne dopłaty tylko do finansowania przejazdów jej mieszkańców.

Gmina zakłada również, że nowa oferta może zachęcić niektórych mieszkańców do rozliczania podatków w Michałowicach, co w efekcie pozytywnie wpłynie na gminny budżet.

Małgorzata Pachecka przekonuje, że najważniejsze w tej sprawie jest dobro mieszkańców.

– Liczę na to, że dzięki tej umowie część z nich będzie mogła zrezygnować z dojazdów samochodem, często bardzo dokuczliwych. Mam nadzieję, że tańsza możliwość poruszania się po gminie pozwoli wreszcie wielu osobom skorzystać z naszej bogatej oferty imprez oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych – dodaje wójt.

Czytaj także: Nad wodą najważniejszy jest rozsądek

Kolej zyska pasażerów

Podczas podpisywania umowy prezes zarządu WKD Michał Panfil przekonywał, że firma dąży do wzrostu konkurencyjności kolei względem transportu indywidualnego, bo chce zachęcić jak najwięcej mieszkańców gminy Michałowice do odbywania podróży pociągami WKD.

– Szczególnie zależy nam na tym, aby mieszkańcy gminy mieli zapewniony dogodny, jednakowy dostęp do usług transportu zbiorowego bez względu na miejsce, w którym chcieliby rozpocząć podróż, czy byłaby to Opacz, Reguły czy Nowa Wieś Warszawska. W każdym przypadku tego rodzaju podróż odbywać się będzie na relacji wewnątrzgminnej – wyjaśnił prezes Panfil.

W podobnym duchu wypowiadał, się również Tomasz Tretter, członek zarządu WKD. – Zawarta umowa wpisuje się w całokształt działań podejmowanych zarówno przez przewoźnika, jak i lokalne władze samorządowe, na rzecz rozwoju transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej. Od kilku lat podobne porozumienia, dedykowane mieszkańcom poszczególnych miast i gmin wzdłuż linii WKD, mamy zawarte z samorządami miasta Pruszkowa i Podkowy Leśnej. Jesteśmy przekonani, że podjęte działania pozwolą nam przyciągnąć nowych pasażerów – uzupełnił Tomasz Tretter.

Tekst i zdjęcia Hubert Gieleciński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię