76. rocznica Powstania Warszawskiego

0
104

1 sierpnia w naszym regionie odbędą się liczne uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!”. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, które militarnie skierowane było przeciw Niemcom, zaś politycznie przeciw ZSRR. Walki trwały 63 dni. Straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli.

Powstanie warszawskie uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii Polski. Co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 wyją syreny i wszyscy oddają hołd bohaterom walk. Przygotowywane są również programy kulturalne, w miejscach pamięci władze samorządowe składają kwiaty. Również w tym roku w regionie zaplanowano uroczyste obchody kolejnej – 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia o 17.00 w Pruszkowie przy pamiątkowej tablicy na ul. Waryńskiego władze miasta i powiatu złożą kwiaty. O 18.00 na placu Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Zgromadzeni wysłuchają odtworzonego koncertu „Powstanie Warszawskie w pieśni i w piosence”.

O 18.00 w kościele św. Szczepana w Raszynie odbędzie się uroczysta msza św. O 20.00 wspólne śpiewanie piosenek powstańczych – „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze”. Obchody w Piastowie rozpoczną się o 16.30. Uroczystość rozpocznie koncert pieśni powstańczych na terenie szkoły nr 3 przy Al. Tysiąclecia 5. O 17.00 uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego. Godzinę później msza św. w intencji powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy w kościele przy ul. Ogińskiego 41, a po niej wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

Z kolei w Podkowie Leśnej obchody rozpoczną się o 17.00 na cmentarzu miejskim. W programie oddanie hołdu bohaterom oraz złożenie kwiatów i zapalenie światła przy grobach ofiar.

Warto wspomnieć, że 26 lipca odbyły się obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bitwy w Pęcicach. Władze gminy Michałowice, powiatu pruszkowskiego oraz mieszkańcy uczestniczyli w mszy św. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz powstańczy w Pęcicach. Przy mogile powstańczej miał miejsce „Apel Poległych”, złożono również kwiaty.

Czytaj również: Koronawirus w pruszkowskim Urzędzie Pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię