15 lat w UE

172

1 maja minie dokładnie 15 lat od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Od czasu przystąpienia do UE, Polska przeszła szereg przeobrażeń, które wciąż trwają. Również Grodzisk Mazowiecki zmienił się nie do poznania. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej. 8 kwietnia Grodzisk Maz. odwiedził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Podczas spotkania, które odbyło się w grodziskiej Mediatece, omówione zostały podstawowe zagadnienia związane z finansowym wsparciem z budżetu Unii za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego.

Przez te 15 lat w Grodzisku Mazowieckim zrealizowane zostały takie inwestycje, jak m.in. rewitalizacja Parku Skarbków, Stawów Goliana oraz Stawów Walczewskiego, odrestaurowane zostały wille Radogoszcz oraz Niespodzianka, znacznie poprawiła się jakość dróg, powiększył się też obszar terenów zielonych.

Adam Struzik podkreślił, że dzięki członkostwu w Unii uzyskaliśmy nie tylko wsparcie finansowe, ale też poczucie bezpieczeństwa, dostęp do wspólnego rynku oraz technologii i tzw. know-how, czyli wielu dobrych praktyk. Dostaliśmy też konkretną pomoc finansową, bo bilans za 15 lat jest na plusie o 104 mld euro.

Marszałek poinformował również o formach pomocy dostępnych w najbliższym czasie. W tym roku Urząd Marszałkowski rozdysponuje ponad 80 mln złotych pochodzących z unijnego wsparcia. Samorząd województwa mazowieckiego przyjmuje obecnie wnioski m.in. na wspieranie inicjatyw związanych z ochroną czystości powietrza, na aktywizację działkowców, czy dofinansowanie pracowni informatycznych. W budżecie pomocowym przewidziane są również środki z przeznaczeniem na rozwój bazy sportowej, aktywizację sołectw oraz drogi, edukację i kulturę.

Po kilku latach analiz, prac i starań 1 stycznia 2018 r. województwo mazowieckie zostało statystycznie podzielone. Unia Europejska traktuje województwo mazowieckie nie jako jeden spójny i szybko bogacący się region, ale zauważa jego zróżnicowanie, co przekłada się na wydzielenie dwóch odrębnych jednostek statystycznych: regionu warszawskiego stołecznego, obejmującego Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami (legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim) oraz regionu mazowieckiego regionalnego, obejmującego pozostałą część województwa mazowieckiego.

– Liczymy na to, że zarówno rząd, jak i nowi europosłowie zaangażują się w walkę o lepszy budżet dla Polski na lata 2021-2027. Zależy nam także na tym, by Mazowsze było traktowane już według nowego podziału statystycznego – powiedział marszałek Adam Struzik.

W spotkaniu wzięli także udział Bożena Żelazowska, radna województwa mazowieckiego, Paweł Woźniak, dyrektor Rejonu Drogowego Grodzisk Mazowiecki oraz Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora ds. Inwestycji Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Obecny był także Marek Wieżbicki, starosta grodziski oraz zastępcy burmistrza Piotr Galiński i Tomasz Krupski.