10 lat PARABUCH

0
260

W piątek 20 września, w grodziskiej Mediatece, Stowarzyszenie Działań Twórczych PARABUCH z Radoni świętowało 10-lecie swojej działalności.

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Joanny Antolak, która podjęła się trudnego zadania propagowania wszelkiego rodzaju działań twórczych poprzez organizację wystaw, happeningów, akcji, a przede wszystkim warsztatów artystycznych. Działalność stowarzyszenia nie koncentruje się jedynie na terenie lokalnym, a swoje przedsięwzięcia organizuje nawet w niekiedy dosyć odległych miejscowościach.

W piątek do Mediateki przyszło wielu miłośników sztuki, uczestników prowadzonych przez stowarzyszenie warsztatów, przyjaciół. Spotkanie rozpoczęła prezes stowarzyszenia Joanna Antolak, która przywitała wszystkich gości. Jak na jubileusz przystało, były również odznaczenia. Razem z główną animatorką warsztatów artystycznych Małgorzatą Serwatka-Kopacewicz wręczyły medale wszystkim, którzy pomagają im na co dzień w realizacji podejmowanych działań twórczych. Ten moment był również znakomitą okazją do opowiedzenia o tym, co działo się podczas warsztatów, powspominania wspólnych chwil, pochwalenia się efektami.

Sala Mediateki wypełniona była eksponatami, które powstały podczas zajęć: kolaże fotograficzne, ogromne parasole i przepiękne potwory, których formy wymyślały dzieci. Tam, gdzie jest obecna jest Małgorzata Serwatka-Kopacewicz, tam muszą pojawić się działa performatywne. Nie inaczej było podczas jubileuszu stowarzyszenia PARABUCH. Dzieci miały okazję stworzyć wielkoformatowe dzieło swojego życia. Kredki poszły w ruch i na gorąco można było obserwować, jak powstają dzieła sztuki, które później będą wprawiały w zachwyt całą rodzinę.

Na kolorowej ścieżce odbył się pokaz monstrualnej wielkości kapeluszy. Ponieważ były one dosyć ciężkie, rolę modeli musieli przejąć mężczyźni. Kolorowe, nieproporcjonalnie duże kapelusze, wykonane z barwnych bibułek, prezentowane były z niezwykłym wdziękiem, który ogromnie rozbawił publiczność.

Podczas imprezy była również okazja do obejrzenia dokumentacji fotograficznej, wykonanej przez Wojciecha Kopacewicza podczas realizacji działań twórczych PARABUCH. Fotografie prezentowane były zarówno w formie wystawy fotografii, jak też prezentacji na ekranie telewizora.

Później był już czas na prowadzenie rozmów o sztuce i nie tylko, przy lampce wina i dźwiękach pięknych kompozycji w wykonaniu znakomitego saksofonisty Andrzeja Antolaka.