Akcja sprzątania śmieci

0
84
Reklama

W ostatnią sobotę 18 września w sołectwach gminy Nadarzyn odbyła się akcja sprzątania śmieci z lasów. Mimo deszczu i nielicznych chętnych, zebrano mnóstwo worków z odpadami.

Nadarzyn ostatnimi czasy plasuje się na samym szczycie rankingu najczystszych gmin w Polsce. Co jakiś czas dowiadujemy się o akcjach sprzątania, czy namierzania śmieciarzy przez fotopułapki – tak było chociażby w połowie sierpnia, kiedy udało się ustalić, kto wyrzucał śmieci do lasu w Ruścu, Nadarzynie oraz Kajetanach. Pomimo licznych akcji i samych kamer pomagających ustalanie personaliów śmieciarzy, problem wciąż nie znika.

Poprzednie akcje odbywały się w maju, kiedy wójt razem z radnymi i sołtysami zapraszał do wspólnego sprzątania pod hasłem „Czysta Gmina”.

– Sprzątałem dziś w Młochowie. Było nas kilkanaście osób, młodzi i … nieco starsi. Rada sołecka pod komendą niezawodnego sołtysa Sławomira niemal w komplecie. Mimo deszczu udało nam się zebrać trochę „towaru” – mówił Dariusz Zwoliński, wójt gminy Nadarzyn. – Ta sama trasa, co przed wakacjami i zawód. Kolejne worki śmieci, pomimo tego, że teren był wyczyszczony – dodaje.

– Co trzeba mieć w głowie, aby pomimo tego, że każdy z nas musi płacić i to niemałe pieniądze za odbiór śmieci, mamy darmowy PSZOK, stale rosnącą liczbę ulicznych oraz [ustawionych] w miejscach publicznych koszy, tyle mówi się o ekologii, to i tak wybieramy rzut kubkiem, papierem, czy butelką w najbliższe krzaki czy rów – dodaje Zwoliński.

Reklama

Wójt gminy Nadarzyn przekazał podziękowania wszystkim, którzy włączają się w akcje sprzątania.

Sprzątanie świata – Polska 2021

Dariusz Zwoliński tego dnia nie był jednak sam. W weekend 17-19 września odbywała się coroczna akcja terenowa „Myślę, więc nie śmiecę”. Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. W tym roku inicjatywa w Polsce odbyła się po raz dwudziesty ósmy. Dołączyć do niej może każdy.

– Przeprowadzałeś akcję terenową lub stacjonarną sprzątania śmieci? Wypełnij specjalny raport na naszej stronie, dostaniesz certyfikat potwierdzający udział w akcji (dla każdej placówki i koordynatora) – czytamy na stronie naszaziemia.pl.

W samej Warszawie w ostatni weekend wzięło udział w akcji sprzątania niemal 50 tys. osób.

Czytaj również: Strażacy liczą na pomoc mieszkańców

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj