reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów 5000 zł kary za śmiecenie w lesie

5000 zł kary za śmiecenie w lesie

0
Wysokość i nieuchronność kary ma zapobiegać porzucaniu śmieci w lesie. Ministerstwo Środowiska przygotowuje zaostrzenie przepisów i ustawia w lasach 10 tysięcy fotopułapek.

Wysokość i nieuchronność kary ma zapobiegać porzucaniu śmieci w lesie. Ministerstwo Środowiska przygotowuje zaostrzenie przepisów i ustawia w lasach 10 tysięcy fotopułapek.

Minister Środowiska Michał Woś wypowiedział wojnę śmiecącym w lasach. Porządku ma pilnować w całym kraju aż 10 tysięcy mobilnych fotopułapek, które będą przenoszone każdego dnia w inne miejsca, a także drony i kamery noktowizyjne. Ministerstwo proponuje też zwiększenie wysokości grzywien do 5000 tys. złotych. Sądy miałyby tez skazywać wandali na sprzątanie terenów zielonych.

Śmiecimy na potęgę

Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 mln złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Zmiana przepisów o gospodarce odpadami niestety niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów było dotychczas niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia.

– Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni. W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów – podkreśla Minister Środowiska Michał Woś.

Ministerstwo zapewnia, że już teraz istniejące fotopułapki bardzo skutecznie namierzają sprawców leśnych wykroczeń. A nagranie jest niepodważalnym dowodem w sądzie – doskonale widać twarze sprawców i numery rejestracyjne ich samochodów.

Kara dotkliwa nie tylko finansowo

Z inicjatywy Ministra Środowiska przygotowano projekt przepisów zaostrzający kary za śmiecenie w lasach – dziesięciokrotne podniesienie wysokości grzywny z 500 do 5000 zł, ale przede wszystkim wprowadzenie orzeczeń o pracach społecznie użytecznych polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

– Stawiamy po pierwsze na nieuchronność kary dla leśnych wandali, aby ich czyny nie pozostawały już bez konsekwencji. A po drugie na dolegliwość kary – znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie i to na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną  – przekonuje Minister Środowiska Michał Woś.

Czytaj także: Las płonie szybko

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version