14,5 miliona na odbudowę Austerii

0
356

Gmina Raszyn pozyskała dofinansowanie w wysokości 14,5 miliona złotych na adaptację Austerii na Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej.

Nieopodal kościoła św. Szczepana w Raszynie znajduje się budynek, który w ostatnich miesiącach przeszedł gruntowne zmiany. Chodzi o zabytkową Austerię, wykonaną w latach 1784-1790. Przez wiele lat budynek był zaniedbany i nie stanowił wizytówki gminy. Raszyński samorząd podjął działania, aby obiekt zaadaptować na potrzeby lokalnej społeczności. Latem 2017 roku podpisano umowę na modernizację budynku. Na ten cel gmina pozyskała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 3,1 mln zł.

Pierwszy krokiem było odrestaurowanie Austerii. Kluczowy element stanowiło zachowanie charakterystycznych elementów obiektu. Miesiące intensywnych działań dały efekty. Austeria zyskała nową elewację, zamontowano ogrzewanie oraz instalacje elektryczną i wodną. Przejeżdżając al. Krakowską, bez problemu można dostrzec odrestaurowany obiekt.

Na tym jednak nie koniec. Gmina Raszyn chciałaby, aby w odnowionym budynku mieściło się Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej. Mówi się również o innych atrakcjach m.in. amfiteatrze i placu zabaw dla dzieci. Do Raszyna napłynęły dobre informacje na temat dofinansowania na realizację planów. – Pozyskaliśmy 14,5 mln złotych dofinansowania na dalszą odbudowę Austerii. Otrzymaliśmy właśnie z ministerstwa kultury informację, iż gmina Raszyn z programem adaptacji zespołu Austerii na Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej, znalazła się w grupie 16 jednostek, które otrzymały dofinansowanie ze środków tzw. „funduszu norweskiego” – przedstawił Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn.

Czytaj także: Pułkownik Godebski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj